Elephone X8 Geekbench-benchmark scorer
I Geekbench-test fik Elephone X8 en "Single-core" score på 302 point og "Multi-core" score på 1220 . Nedenfor kan du sammenligne dens ydeevne med andre modeller baseret på Geekbench Benchmark.
Elephone X8 priser:
Elephone X8 frigives snart.
Efterlad din e-mail , og så snart varerne sælges, vil du være den første til at vide om den
Alternativer til Elephone X8 :
Geekbench-benchmark
Xiaomi Redmi Note 8 Global 4/64Gb
6.3 tomme (2340x1080) Bøjet glas / Snapdragon 665 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM1 / 4000mAh
1068.49kr
$165.74
Xiaomi Redmi Note 8 Global 4/128Gb
6.3 tomme (2340x1080) Bøjet glas / Snapdragon 665 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM1 / 4000mAh
1173.25kr
$181.99
Blackview BV9600
6.21 tomme (2248х1080) Gorillaglas / Helio P70 / 4Gb / 64GB / 16Mp Samsung S5K3P8 / 5580mAh
1868.09kr
$289.77
Xiaomi Redmi Note 8 4/64Gb
6.3 tomme (2340x1080) Bøjet glas / Snapdragon 665 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM1 / 4000mAh
1063.72kr
$165.00
1248.81kr
$193.71
1347.32kr
$208.99
Motorola Moto G22 4/128GB
6.5 tomme (1600x720) Bøjet glas / Helio G37 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
779.61kr
$120.93
Motorola Moto G22 4/64GB
6.5 tomme (1600x720) Bøjet glas / Helio G37 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
638.23kr
$99.00
Cubot X30 8/256Gb
6.4 tomme (2310x1080) Bøjet glas / Helio P60 / 8Gb / 256GB / 48Mp Samsung GM1 / 4200mAh
878.57kr
$136.28
Cubot X30 8/128Gb
6.4 tomme (2310x1080) Bøjet glas / Helio P60 / 8Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM1 / 4200mAh
580.15kr
$89.99
Snart
Snart
966.96kr
$149.99
Blackview A100
6.67 tomme (2400x1080) Bøjet glas / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX362 / 4680mAh
649.84kr
$100.80
938.59kr
$145.59
1038.71kr
$161.12
629.21kr
$97.60
562.42kr
$87.24
988.94kr
$153.40
525.87kr
$81.57
2241.68kr
$347.72
- Mærke: Elephone
- Modell: X8
- Vægt: 148g
- Mål: 150.4 x 73.2 x 7.6mm
- Operativ system: Android 7.1
- Skærmstørrelse: 5.5 tomme
- Opløsning: 1920x1080
- RAM: 8Gb
- Hukommelse (ROM): 128GB
- Kamera: 13Mp
- Processor (CPU): MediaTek MT6799 / Helio X30
- Batteri: 3000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 7.1 |
| Fabrikant | Elephone - Se alle Elephone-modeller her |
| Geekbench-benchmark | 302 (Single Core) |
| Modell | X8 |
| Ydeevne | test antutu benchmark ~ . - Sammenlign med de andre modeller her |
Skærm
| Opløsning | 1920x1080 - Flere modeller med 1920x1080-opløsning se her |
| Glastyper | Bøjet glas |
| Multi-Touch-skærm | 5 |
| Bezelless | Ingen - Flere modeller med skærm uden ramme se her |
| Skærmstørrelse | 5.5 tomme |
Processor (CPU)
| CPU-arkitektur | 2 x Cortex-A73 2,6 GHz+ 4 x Cortex-A53 2,2 GHz + 4 x Cortex-A53 1.9 GHz |
| Mærke | MediaTek |
| Modell | MT6799 / Helio X30 - Flere modeller med MT6799 / Helio X30 CPU se her |
| Udgivelses dato | 2/17/2017 |
| Kerner | 10 |
| Frekvens | 2.6 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Processteknologi | 10 nm |
| Kapacitet | 8 Gb |
| GPU | PowerVR 7400XTMP |
| GPU-frekvens | 850 Mhz |
| GPU-kerner | 4 |
| TDP | 5 W |
| Features | MediaTek modem |
| Upload Speed | 50 Mbps |
Kapacitet
| RAM (hukommelse) | 8 Gb - Flere modeller med 8 Gb RAM se her |
| Hukommelse (ROM) | 128 GB |
| Kortspor | MicroSD (TF) understøtter kort op til 128 GB |
Kamera
| Bagkamera | |
| Dobbelt kamera | Ingen |
| Opløsning | 13 Mp - Flere modeller med et 13 Mp-kamera se her |
| Frontkamera | |
| Opløsning | 8 Mp |
Mobilnetværk
| Netværkstype | 4G |
| Sim-kort | microSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Trådløs teknologi
| Trådløst internet | Ja |
Lokalitet
| Netværkssupport | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 3000 mAh |
| Type | Aftagelig |
Sensorer
| Underretning ledet | Ja |
| Fingeraftrykssensor | Ja |
| Afstandssensor | Ingen data |
| Sensor til omgivende lys | Ingen data |
| Gyroskop | Ingen data |
| Accelerometer | Ingen |
| Digitalt kompas | Ingen data |
| Barometer | Ingen data |
| Lasersensor | Ingen data |
Lydafspilning
| Audioprocessor | Integreret |
| Indbygget højttaler | Ingen data |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Jackstik | Ja |
Design
| Mål | 150.4 x 73.2 x 7.6 mm |
| Vægt | 148 g |
| Kropstype | Metalstel og glaskasse |
Grænseflader / stik
| micro USB | 1 |