Apple iPhone 17e poäng i benchmarktest Antutu
I Antutu benchmark-testet fick Apple iPhone 17e resultatet 2180337 poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Antutu-testet.
Priser på Apple iPhone 17e
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Apple iPhone 17e släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Apple iPhone 17e :
Antutu benchmark rankning
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
3972.31kr
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
4424.44kr
$466.88
Vivo X100
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
6255.69kr
$660.12
Asus ROG Phone 8
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
6467.02kr
$682.42
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
7910.69kr
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
7066.70kr
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 tum (2670x1200) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
7098.35kr
$749.04
- Varumärke: Apple
- Produkt: iPhone 17e
- Vikt: 169g
- Höjd, bredd, djup: 146.7 x 71.5 x 7.8mm
- Operativ system: iOS
- Diagonal storlek (metrisk): 6.1 tum
- Skärmupplösning: 2532x1170
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 48Mp
- Processor (CPU): Apple A19
- Batteri: 4006mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | iOS |
| Geekbench-riktmärke | 9188 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Apple - Visa alla Apple-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 3588 (Single Core) |
| Produkt | iPhone 17e |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 2180337. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2532x1170 - Fler modeller med 2532x1170-upplösning se här |
| Glastyper | Glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.5 mm |
| Skärm-till-kropp | 86 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.1 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2 Everest x 4.26GHz + 4 Sawtooth x 2.6GHz |
| Varumärke | Apple |
| Produkt | A19 - Fler modeller med A19 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 09/09/2025 |
| Processorkärntyp | 6 |
| Processorhastighet | 4.26 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 3 nm |
| Minne | 12 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Apple A19 GPU |
| GPU-frekvens | 1620 Mhz |
| GPU-kärnor | 5 |
| TDP | 10 W |
| Features | Apple A19 modem |
| Upload Speed | 10000 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 48 Mp - Fler modeller med en 48 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 12 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 4006 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Nej |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 20 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Nej |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Ja |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Vikt | 169 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |