Honor 600 Lite poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Honor 600 Lite resultatet 985 "Single-core" poäng och 2873 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Honor 600 Lite
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Honor 600 Lite släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Honor 600 Lite :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi 12T 8/256GB
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
3635.09kr
$384.19
Xiaomi 12T 8/128GB
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
3303.84kr
$349.18
Xiaomi Black Shark 4 12/256GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
4645.88kr
$491.02
Xiaomi Black Shark 4 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
3789.31kr
$400.49
Vivo IQOO Neo6 SE 12/256GB
6.62 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4700mAh
3681.45kr
$389.09
Honor 70 Pro 12/512Gb
6.78 tum (2652x1200) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 512GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
7436.70kr
$785.98
Honor 70 Pro 8/256Gb
6.78 tum (2652x1200) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
6258.53kr
$661.46
Honor 70 Pro 12/256Gb
6.78 tum (2652x1200) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
6758.11kr
$714.26
Xiaomi Poco X4 GT 8/256GB
6.6 tum (2460x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
2117.34kr
$223.78
Xiaomi Poco X4 GT 8/128GB
6.6 tum (2460x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
2364.29kr
$249.88
Kommande
Kommande
Xiaomi Redmi K40S 6/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
3156.23kr
$333.58
Xiaomi Redmi K40S 12/256GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
3319.26kr
$350.81
Xiaomi Redmi K40S 8/256GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
3434.79kr
$363.02
Xiaomi Redmi K40S 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
3184.14kr
$336.53
Realme GT Neo3 8/128GB 80W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
2869.54kr
$303.28
Huawei Mate 40 8/128Gb
6.5 tum (2376x1080) Gorillaglas / Kirin 9000E / 8Gb / 128GB / 52Mp Sony IMX700 / 4200mAh
10517.34kr
$1111.57
Realme GT Neo3 6/128GB 80W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 6Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
3388.90kr
$358.17
OnePlus Ace 8/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
2604.81kr
$275.30
OnePlus Ace 12/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
3343.01kr
$353.32
- Varumärke: Honor
- Produkt: 600 Lite
- Vikt: 180g
- Höjd, bredd, djup: 157.43 x 75.35 x 7.34mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.6 tum
- Skärmupplösning: 2400x1080
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 108Mp
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 7100
- Batteri: 6520mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 2873 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Honor - Visa alla Honor-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 985 (Single Core) |
| Produkt | 600 Lite |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 604992. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2400x1080 - Fler modeller med 2400x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.3 mm |
| Skärm-till-kropp | 83 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.6 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 4 x ARM Cortex-A78 2.4GHz + 4 x ARM Cortex-A55 2.0GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 7100 - Fler modeller med Dimensity 7100 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 01/02/2026 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 6 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G610 MP |
| GPU-frekvens | 1000 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 1400 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 108 Mp - Fler modeller med en 108 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 16 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 6520 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 157.43 x 75.35 x 7.34 mm |
| Vikt | 180 g |
| Material | Plastram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |