Infinix Note 60 Ultra poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Infinix Note 60 Ultra resultatet 18779 "Single-core" poäng och 6737 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Infinix Note 60 Ultra
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Infinix Note 60 Ultra släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Infinix Note 60 Ultra :
Geekbench benchmark rankning
Infinix Note 60 Ultra
6.78 tum (2644x1208) Gorillaglas / Dimensity 8400 / 12Gb / 256GB / 200Mp / 7000mAh
Kommande
Kommande
Oppo Find N6
8.12 tum (2480x2248) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
15181.97kr
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
6057.72kr
$643.30
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
5608.55kr
$595.60
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 tum (2688x1216) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
5768.82kr
$612.62
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
3947.17kr
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
4396.44kr
$466.88
Vivo X200 Pro
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
6259.90kr
$664.77
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
7860.63kr
$834.76
Vivo IQOO 12
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
6239.27kr
$662.58
Asus ROG Phone 8
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
6538.16kr
$694.32
- Varumärke: Infinix
- Produkt: Note 60 Ultra
- Vikt: 220g
- Höjd, bredd, djup: 162.3 x 77.2 x 7.9mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.78 tum
- Skärmupplösning: 2644x1208
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 8400
- Batteri: 7000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 6737 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Infinix - Visa alla Infinix-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 18779 (Single Core) |
| Produkt | Note 60 Ultra |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1698338. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2644x1208 - Fler modeller med 2644x1208-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.78 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 3.25GHz ARM Cortex-A725 + 3x 3.0GHz ARM Cortex-A725 + 4x 2.1GHz Cortex-A725 |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 8400 - Fler modeller med Dimensity 8400 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 12/20/2024 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 3.25 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 24 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | ARM Mali Immortalis G720 MC |
| GPU-frekvens | 1300 Mhz |
| GPU-kärnor | 7 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 3000 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 200 Mp - Fler modeller med en 200 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 7000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Ja |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 162.3 x 77.2 x 7.9 mm |
| Vikt | 220 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Ytterligare skärm , Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 144Hz , 3x optisk zoom |