Nothing Phone (4a) poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Nothing Phone (4a) resultatet 1215 "Single-core" poäng och 3257 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Nothing Phone (4a)
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Nothing Phone (4a) släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Nothing Phone (4a) :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi 12 12/256Gb
6.28 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
6373.68kr
$673.63
Xiaomi 12 8/256Gb
6.28 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
6065.33kr
$641.04
Realme GT2 Pro 8/128GB Global Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
3333.17kr
$352.28
Realme GT2 Pro 12/256GB China Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
6037.41kr
$638.09
Realme GT2 Pro 12/512GB China Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
7159.67kr
$756.70
Realme GT2 Pro 8/128GB China Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
5386.36kr
$569.28
Vivo IQOO 9 Pro 8/256GB
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
4827.55kr
$510.22
Vivo IQOO 9 Pro 12/512GB
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
6178.68kr
$653.02
Vivo IQOO 9 Pro 12/256GB
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
5230.43kr
$552.80
Realme GT2 Pro 12/256GB Global Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
4254.17kr
$449.62
Nothing Phone (4a)
6.78 tum (2720x1224) Gorillaglas / Snapdragon 7s Gen 4 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung ISOCELL GN9 / 5080mAh
Kommande
Kommande
Honor Magic4 Pro Ultimate
6.81 tum (2848 x 1312) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN2 / 4600mAh
7451.18kr
$787.51
Google Pixel 7 Pro 12/256GB
6.7 tum (3120x1440) Böjt glas / Tensor G2 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 5000mAh
6176.03kr
$652.74
Google Pixel 7 Pro 12/128GB
6.7 tum (3120x1440) Böjt glas / Tensor G2 / 12Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN1 / 5000mAh
5087.27kr
$537.67
Vivo IQOO 9 8/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
6731.24kr
$711.42
Vivo IQOO 9 12/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
5714.11kr
$603.92
Vivo IQOO 9 12/512GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
6585.72kr
$696.04
Honor Magic4 12/256GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
4698.58kr
$496.59
Honor Magic4 12/512GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp / 4800mAh
6188.23kr
$654.03
Honor Magic4 8/256GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
4339.04kr
$458.59
Honor Magic4 8/128GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 4800mAh
6294.11kr
$665.22
- Varumärke: Nothing
- Produkt: Phone (4a)
- Vikt: 205g
- Höjd, bredd, djup: 163.9 x 77.5 x 8.5mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.78 tum
- Skärmupplösning: 2720x1224
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 50Mp Samsung ISOCELL GN9
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4
- Batteri: 5080mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 3257 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Nothing - Visa alla Nothing-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1215 (Single Core) |
| Produkt | Phone (4a) |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 880438. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2720x1224 - Fler modeller med 2720x1224-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.78 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 2.7GHz Cortex-A715 + 3x 2.4GHz Cortex-A715 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 7s Gen 4 - Fler modeller med Snapdragon 7s Gen 4 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 08/19/2025 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.7 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 810 |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 8 W |
| Features | Snapdragon X62 5G |
| Upload Speed | 2900 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung ISOCELL GN9 - Fler modeller med Samsung ISOCELL GN9 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5080 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 5-6 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 163.9 x 77.5 x 8.5 mm |
| Vikt | 205 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , 3x optisk zoom |