Oppo A76 poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Oppo A76 resultatet 368 "Single-core" poäng och 1489 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Oppo A76
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Oppo A76 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Oppo A76 :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi Poco C65
6.74 tum (1600x720) Böjt glas / Helio G85 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1200.61kr
$125.65
Huawei Nova 10 SE 8/256GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung Bright S5KHM1 / 4500mAh
3957.66kr
$414.19
Ulefone Note 12
6.82 tum (1640 x 720) Böjt glas / Tiger T310 / 4Gb / 128GB / 13Mp Omnivision OV13855 / 7700mAh
922.74kr
$96.57
859.87kr
$89.99
OUKITEL C35
6.56 tum (1600x720) Böjt glas / Tiger T616 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5150mAh
1425.73kr
$149.21
UMIDIGI G1 Max
6.52 tum (1600x720) Böjt glas / Tiger T610 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5150mAh
893.31kr
$93.49
UMIDIGI C1 Max
6.52 tum (1600x720) Böjt glas / Tiger T610 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5150mAh
985.62kr
$103.15
Motorola Moto G52 6/128GB
6.55 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1843.77kr
$192.96
Motorola Moto G52 4/128GB
6.55 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1472.93kr
$154.15
Motorola Moto G52 6/256GB
6.55 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 6Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1701.21kr
$178.04
1146.53kr
$119.99
Xiaomi Black Shark 2 8/256Gb
6.39 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 855 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
5210.92kr
$545.35
Xiaomi Redmi Note 11 4G Global 6/128GB NFC
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1872.34kr
$195.95
Xiaomi Redmi Note 11 4G Global 6/128GB non-NFC
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1779.27kr
$186.21
Xiaomi Redmi Note 11 4G Global 4/128GB NFC
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1739.33kr
$182.03
Xiaomi Redmi Note 11 4G Global 4/128GB non-NFC
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1631.64kr
$170.76
Xiaomi Redmi Note 11 4G Global 4/64GB NFC
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1551.29kr
$162.35
Xiaomi Redmi Note 11 4G Global 4/64GB non-NFC
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1551.38kr
$162.36
1272.27kr
$133.15
- Varumärke: Oppo
- Produkt: A76
- Vikt: 189g
- Höjd, bredd, djup: 164.4 x 75.7 x 8.39mm
- Operativ system: Android 11
- Diagonal storlek (metrisk): 6.56 tum
- Skärmupplösning: 1612х720
- RAM-minne: 6Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 13Mp
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 680
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 11 |
| Geekbench-riktmärke | 1489 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Oppo - Visa alla Oppo-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 368 (Single Core) |
| Produkt | A76 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 251699. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 1612х720 - Fler modeller med 1612х720-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | OGS |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Nej - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 4.1 mm |
| Skärm-till-kropp | 78 % |
| Ljusstyrka | 500 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.56 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 4x2.4 GHz Kryo 265 Gold (Cortex-A73) + 4x1.8 GHz Kryo 265 Silver (Cortex-A53) |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 680 - Fler modeller med Snapdragon 680 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 10/15/2021 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 6 nm |
| Minne | 8 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 610 |
| GPU-frekvens | 1100 Mhz |
| GPU-kärnor | 8 |
| TDP | 3 W |
| Features | Snapdragon X11 |
| Upload Speed | 150 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 6 Gb - Fler modeller med 6 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöd för kort upp till 2 TB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 13 Mp - Fler modeller med en 13 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 8 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 850/900/2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) |
| Typ | 4G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Nej - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
Design
| Höjd, bredd, djup | 164.4 x 75.7 x 8.39 mm |
| Vikt | 189 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |