Realme Flash poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme Flash resultatet 1088 "Single-core" poäng och 3845 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme Flash
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme Flash släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme Flash :
Geekbench benchmark rankning
Oppo Find N 12/512GB
7.1 tum (1920x1792 ) Böjt glas / Snapdragon 888 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
16122.69kr
$1712.15
Xiaomi 13T
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Dimensity 8200 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 5000mAh
4215.45kr
$447.66
Oppo Find N 8/256GB
7.1 tum (1920x1792 ) Böjt glas / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
13528.22kr
$1436.63
Samsung Galaxy S21 Ultra 12/128GB
6.8 tum (3200x1440) Gorillaglas / Exynos 2100 / 12Gb / 128GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
9303.16kr
$987.95
Samsung Galaxy S21 Ultra 12/256GB
6.8 tum (3200x1440) Gorillaglas / Exynos 2100 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
10248.97kr
$1088.39
Samsung Galaxy S21 Ultra 16/512GB
6.8 tum (3200x1440) Gorillaglas / Exynos 2100 / 16Gb / 512GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
12429.02kr
$1319.90
Samsung Galaxy S21+ 8/128GB
6.7 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 128GB / 12Mp / 4800mAh
8192.38kr
$869.99
Samsung Galaxy S21+ 8/256GB
6.7 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4800mAh
8851.54kr
$939.99
Samsung Galaxy S21 8/128GB
6.2 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 128GB / 12Mp / 4000mAh
6213.94kr
$659.89
Samsung Galaxy S21 8/256GB
6.2 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
8004.05kr
$849.99
Realme Flash
6.8 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 888 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
Kommande
Kommande
Huawei P50 Pocket 12/512Gb
6.9 tum (2636x1080) Böjt glas / Snapdragon 888 / 12Gb / 512GB / 40Mp / 4000mAh
7123.12kr
$756.44
Huawei P50 Pocket 8/256Gb
6.9 tum (2636x1080) Böjt glas / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 40Mp / 4000mAh
4665.19kr
$495.42
Realme GT
6.43 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 888 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 4500mAh
3271.81kr
$347.45
15057.20kr
$1599.00
Google Pixel 7a 8/128GB
6.1 tum (2400x1080) Böjt glas / Tensor G2 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX787 / 4385mAh
2940.25kr
$312.24
Realme P4 Power 12/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Dimensity 7400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 10000mAh
3147.98kr
$334.30
Realme P4 Power 8/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Dimensity 7400 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 10000mAh
2885.73kr
$306.45
OUKITEL WP100 Titan
6.8 tum (2460x1080) Gorillaglas / Dimensity 7300 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 33000mAh
5127.36kr
$544.50
12031.73kr
$1277.71
Huawei Mate 40 Pro 8/256Gb
6.76 tum (2772x1344) Gorillaglas / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
10000.47kr
$1062.00
- Varumärke: Realme
- Produkt: Flash
- Vikt:
- Höjd, bredd, djup: 162.5 × 74.8 × 8.8mm
- Operativ system: Android 12
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 2400x1080
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX766
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 888
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 12 |
| Geekbench-riktmärke | 3845 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1088 (Single Core) |
| Produkt | Flash |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 762833. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2400x1080 - Fler modeller med 2400x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.1 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 600 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 2.84 GHz ARM Cortex-X1 + 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A78 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 888 - Fler modeller med Snapdragon 888 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 12/1/2020 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.84 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 5 nm |
| Minne | 24 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 660 |
| GPU-frekvens | 840 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | Snapdragon X60 |
| Upload Speed | 316 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX766 - Fler modeller med Sony IMX766 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Ja |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 162.5 × 74.8 × 8.8 mm |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , 3x optisk zoom |