Realme P1 Speed 5G poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme P1 Speed 5G resultatet 978 "Single-core" poäng och 2994 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme P1 Speed 5G
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme P1 Speed 5G släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme P1 Speed 5G :
Geekbench benchmark rankning
Realme GT Neo3 12/256GB 150W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
2781.08kr
$293.93
Realme GT Neo3 12/256GB 80W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
2680.03kr
$283.25
Realme GT Neo3 8/128GB 80W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
2869.54kr
$303.28
Realme GT Neo3 6/128GB 80W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 6Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
3388.90kr
$358.17
Huawei Mate 40 8/128Gb
6.5 tum (2376x1080) Gorillaglas / Kirin 9000E / 8Gb / 128GB / 52Mp Sony IMX700 / 4200mAh
10517.34kr
$1111.57
OnePlus Ace 12/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
3343.01kr
$353.32
OnePlus Ace 8/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
2604.81kr
$275.30
Oppo Reno8 Pro+ 12/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
3867.18kr
$408.72
Oppo Reno8 Pro+ 8/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
4483.99kr
$473.91
Kommande
Kommande
3434.50kr
$362.99
Xiaomi Poco X6 8/256Gb
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 5100mAh
2119.99kr
$224.06
Xiaomi Poco X6 12/512Gb
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 12Gb / 512GB / 64Mp / 5100mAh
2533.27kr
$267.74
Xiaomi Poco X6 12/256GB
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 5100mAh
2137.21kr
$225.88
OnePlus Ace Racing Edition 8/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 4900mAh
2602.25kr
$275.03
OnePlus Ace Racing Edition 12/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4900mAh
2800.66kr
$296.00
Oppo K10 5G 12/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 5000mAh
3055.56kr
$322.94
Oppo K10 5G 8/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 5000mAh
2706.80kr
$286.08
Oppo K10 5G 8/128GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 8Gb / 128GB / 64Mp / 5000mAh
2270.81kr
$240.00
Lenovo Legion Pro 12/256Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6263.64kr
$662.00
Lenovo Legion Pro 8/128Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6263.64kr
$662.00
- Varumärke: Realme
- Produkt: P1 Speed 5G
- Vikt: 185g
- Höjd, bredd, djup: 161.7 x 74.7 x 7.6mm
- Operativ system: Android 14
- Diagonal storlek (metrisk): 6.67 tum
- Skärmupplösning: 2400x1080
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 50Mp
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 7300
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 14 |
| Geekbench-riktmärke | 2994 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 978 (Single Core) |
| Produkt | P1 Speed 5G |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 746838. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2400x1080 - Fler modeller med 2400x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.25 mm |
| Skärm-till-kropp | 83 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.67 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 4 x ARM Cortex-A78 2.5GHz + 4 x ARM Cortex-A55 2GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 7300 - Fler modeller med Dimensity 7300 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 06/18/2024 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G615 MP |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 7 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 1400 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 16 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Nej - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 161.7 x 74.7 x 7.6 mm |
| Vikt | 185 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |