Realme X3 Pro poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme X3 Pro resultatet 973 "Single-core" poäng och 3346 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme X3 Pro
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme X3 Pro släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme X3 Pro :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi Poco X6 12/512Gb
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 12Gb / 512GB / 64Mp / 5100mAh
2539.14kr
$267.74
Xiaomi Poco X6 12/256GB
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 5100mAh
2142.16kr
$225.88
Xiaomi Poco X6 8/256Gb
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 5100mAh
2124.90kr
$224.06
OnePlus Ace Racing Edition 8/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 4900mAh
2608.27kr
$275.03
Oppo K10 5G 8/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 5000mAh
2713.07kr
$286.08
Oppo K10 5G 12/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 5000mAh
3062.63kr
$322.94
Oppo K10 5G 8/128GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 8Gb / 128GB / 64Mp / 5000mAh
2276.06kr
$240.00
OnePlus Ace Racing Edition 12/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4900mAh
2807.15kr
$296.00
Realme X3 Pro
6.6" (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 865 Plus / 12Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 4500mAh
Kommande
Kommande
Lenovo Legion Pro 16/512Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 16Gb / 512GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6278.14kr
$662.00
Lenovo Legion Pro 12/256Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6278.14kr
$662.00
Lenovo Legion Pro 12/128Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 12Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6278.14kr
$662.00
Lenovo Legion Pro 8/128Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6278.14kr
$662.00
Samsung Galaxy Z Fold2
7.6 tum (2208x1768) Böjt glas / Snapdragon 865 Plus / 12Gb / 256GB / 12Mp Samsung S5K2LD / 4365mAh
9483.51kr
$999.99
Realme 12 Pro+
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Snapdragon 7s Gen 2 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
3507.98kr
$369.90
Asus ROG Phone 3 12/256GB Snapdragon 865 Plus
6.59 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 12Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 6000mAh
6969.21kr
$734.87
Realme GT Neo2 5G 12/256GB Global ROM
6.62 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
2800.41kr
$295.29
OnePlus 8T 12/256GB
6.55 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX586 / 4500mAh
4470.00kr
$471.34
Realme GT Neo2 5G 8/128GB Global ROM
6.62 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
2951.87kr
$311.26
Realme GT Neo2 5G 8/256GB Global ROM
6.62 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
2939.82kr
$309.99
Realme GT Neo2 5G 8/256GB Global ROM
6.62 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
2899.33kr
$305.72
- Varumärke: Realme
- Produkt: X3 Pro
- Vikt:
- Höjd, bredd, djup:
- Operativ system: Android 10.0 (Q)
- Diagonal storlek (metrisk): 6.6 tum
- Skärmupplösning: 2400x1080
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 64Mp Sony IMX686
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 865 Plus
- Batteri: 4500mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 10.0 (Q) |
| Geekbench-riktmärke | 3346 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 973 (Single Core) |
| Produkt | X3 Pro |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 628116. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2400x1080 - Fler modeller med 2400x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ljusstyrka | 550 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.6 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 3.1 GHz ARM Cortex-A77 + 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A77 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 865 Plus - Fler modeller med Snapdragon 865 Plus CPU se här |
| Utgivningsdatum | 7/8/2020 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 3.1 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 7 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 650 |
| GPU-frekvens | 645 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | Snapdragon X55 |
| Upload Speed | 316 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 64 Mp - Fler modeller med en 64 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX686 - Fler modeller med Sony IMX686 se här |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 850/900/2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) |
| Typ | 4G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 4500 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 25 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , 3x optisk zoom |