Vivo X300 poäng i benchmarktest Antutu
I Antutu benchmark-testet fick Vivo X300 resultatet 3159942 poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Antutu-testet.
Priser på Vivo X300
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Vivo X300 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Vivo X300 :
Antutu benchmark rankning
Oppo Find N6
8.12 tum (2480x2248) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
15405.36kr
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
5691.07kr
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
6146.85kr
$643.30
Vivo X300
6.31 tum (2640 x 1216) Gorillaglas / Dimensity 9500 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HPB / 6040mAh
Kommande
Kommande
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 tum (2688x1216) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
5853.70kr
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
6352.01kr
$664.77
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
4461.13kr
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
4005.25kr
$419.17
Vivo X100
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
6307.57kr
$660.12
Asus ROG Phone 8
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
6553.43kr
$685.85
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
7976.29kr
$834.76
- Varumärke: Vivo
- Produkt: X300
- Vikt: 190g
- Höjd, bredd, djup: 150.6 x 71.9 x 8mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.31 tum
- Skärmupplösning: 2640 x 1216
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp Samsung ISOCELL HPB
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 9500
- Batteri: 6040mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 10084 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Vivo - Visa alla Vivo-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 3357 (Single Core) |
| Produkt | X300 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 3159942. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2640 x 1216 - Fler modeller med 2640 x 1216-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.31 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 9500 - Fler modeller med Dimensity 9500 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 10/15/2025 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 3 nm |
| Minne | 32 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU-frekvens | 1716 Mhz |
| GPU-kärnor | 12 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 10700 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 200 Mp - Fler modeller med en 200 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung ISOCELL HPB - Fler modeller med Samsung ISOCELL HPB se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 6040 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Ja |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 150.6 x 71.9 x 8 mm |
| Vikt | 190 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , 3x optisk zoom |