Apple iPhone 17e Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Apple iPhone 17e got a score of 2180337 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Apple iPhone 17e prices:
The Apple iPhone 17e will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Apple iPhone 17e:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
364.86€
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
406.39€
$466.88
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
574.59€
$660.12
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
594.00€
$682.42
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
726.60€
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
649.08€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
651.99€
$749.04
- Brand: Apple
- Model name: iPhone 17e
- Weight: 169g
- Dimensions: 146.7 x 71.5 x 7.8mm
- Operating system: iOS
- Display size: 6.1 inches
- Resolution: 2532x1170
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 48Mp
- CPU: Apple A19
- Battery: 4006mAh
Specs
| Operating system (OS) | iOS |
| Geekbench Benchmark | 9188 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Apple - View all Apple models here |
| Geekbench Benchmark | 3588 (Single Core) |
| Model name | iPhone 17e |
| Performance | test antutu benchmark ~2180337. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2532x1170 - More models with 2532x1170 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.5 mm |
| Screen-to-body | 86 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.1 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 Everest x 4.26GHz + 4 Sawtooth x 2.6GHz |
| Brand | Apple |
| Processor name | A19 - More models with A19 CPU see here |
| Release Date | 09/09/2025 |
| Number of Cores | 6 |
| Clock Rate | Up to 4.26 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Apple A19 GPU |
| GPU frequency | 1620 Mhz |
| GPU cores | 5 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Apple A19 modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 48 Mp - More models with a 48 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 12 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4006 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | No |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 20 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Weight | 169 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |