Doogee Blade 20 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Doogee Blade 20 got a "Single-core" score of 321 points and "Multi-core" score of 1179. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Doogee Blade 20 prices:
The Doogee Blade 20 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Doogee Blade 20:
Geekbench Benchmark ranking
Samsung Galaxy Xcover Pro
6.3 inches (2400x1080) Curved Glass / Exynos 9611 / 4Gb / 64GB / 25Mp / 4050mAh
432.56€
$499.99
183.00€
$211.53
Honor Play 20 6/128Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T610 / 6Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
149.68€
$173.01
Honor Play 20 4/128Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T610 / 4Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
134.39€
$155.34
Blackview A85
6.5 inches (1612х720) Curved Glass / Tiger T606 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 4470mAh
105.82€
$122.32
Honor Play 20 8/128Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T610 / 8Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
184.53€
$213.29
On Sale Soon
On Sale Soon
Xiaomi Poco M3 4/64Gb
6.53 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 662 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM1 / 6000mAh
169.00€
$195.34
Motorola One Fusion
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Snapdragon 710 / 4Gb / 64GB / 48Mp / 5000mAh
173.02€
$199.99
144.00€
$166.45
UMIDIGI S3 Pro
6.3 inches (2340x1080) Curved Glass / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 5150mAh
145.33€
$167.99
Blackview Oscal C80
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T606 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5180mAh
77.38€
$89.44
116.98€
$135.22
Doogee S68 Pro
5.9 inches (2280x1080) Gorilla glass / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 21Mp Sony IMX230 / 6300mAh
118.60€
$137.09
239.00€
$276.26
165.93€
$191.79
Doogee S88 Pro 6/128Gb
6.3 inches (2160x1080) Gorilla glass / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 21Mp Sony IMX230 / 10000mAh
155.98€
$180.29
135.66€
$156.81
Ulefone Armor 3WT
5.7 inches (2160x1080) Gorilla glass / Helio P70 / 6Gb / 64GB / 21Mp Sony IMX230 / 10300mAh
248.89€
$287.69
UMIDIGI F2
6.53 inches (2340x1080) Curved Glass / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM1 / 5150mAh
150.80€
$174.31
- Brand: Doogee
- Model name: Blade 20
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.6 inches
- Resolution: 1612х720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 16Mp
- CPU: UNISOC Tiger T606
- Battery: 10300mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 1179 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Doogee - View all Doogee models here |
| Geekbench Benchmark | 321 (Single Core) |
| Model name | Blade 20 |
| Performance | test antutu benchmark ~254884. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1612х720 - More models with 1612х720 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | No - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 7 mm |
| Screen-to-body | 68 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.6 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x Cortex-A75 1.6GHz + 6 x Cortex-A55 1.6GHz |
| Brand | UNISOC |
| Processor name | Tiger T606 - More models with Tiger T606 CPU see here |
| Release Date | 9/10/2021 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 1.6 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 12 nm |
| Memory | up to 8 Gb |
| GPU | Mali-G57MP |
| GPU frequency | 650 Mhz |
| GPU cores | 1 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast UNISOC modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp - More models with a 16 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 10300 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 5-6 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Plastics and rubber |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 90Hz |