Smartphone Doogee M30 Pro
Doogee M30 Pro will be released in April 2026. Price, specs, and leaks. Everything we know about it.
Colors:
Doogee M30 Pro Overview
Doogee M30 Pro has a bright and clear (resolution of 1640 x 720) 6.88 inches-inch display and dimensions of . It also only weighs . The main specifications are the UNISOC CPU - Tiger T620, 256GB storage and 8Gb RAM.
The Doogee M30 Pro release date is April 2026. The rear camera with a 64Mp sensor takes great pictures, and the 20Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone is very cheap and this cost is the best deal right now, so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using Android 16 OS.
The Doogee M30 Pro has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
Internet speed will be standard because there is no 5G support.
Doogee M30 Pro has support for expandable storage, so you can insert SD cards as soon as you need to.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the Doogee M30 Pro, as it has NFC.
You can't use it as a remote control, because it does not have an infrared (IR) blaster.
Doogee M30 Pro and its 8000mAh battery work with fast charging. There is no wireless charging, like most competitors.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Doogee M30 Pro prices:
The Doogee M30 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Doogee M30 Pro:
- Brand: Doogee
- Model name: M30 Pro
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.88 inches
- Resolution: 1640 x 720
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 64Mp
- CPU: UNISOC Tiger T620
- Battery: 8000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1364 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Doogee - View all Doogee models here |
| Geekbench Benchmark | 377 (Single Core) |
| Model name | M30 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~265662. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1640 x 720 - More models with 1640 x 720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | No - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 6.5 mm |
| Screen-to-body | 70 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.88 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x Cortex-A75 2.2GHz + 6 x Cortex-A55 1.8GHz |
| Brand | UNISOC |
| Processor name | Tiger T620 - More models with Tiger T620 CPU see here |
| Release Date | 07/15/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 12 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 850 Mhz |
| GPU cores | 1 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Unisoc modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 64 Mp - More models with a 64 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 20 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Additional screen , Screen refresh rate 120Hz |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for Doogee M30 Pro
See all discounted products