Doogee N55 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Doogee N55 got a "Single-core" score of 323 points and "Multi-core" score of 1227. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Doogee N55 prices:
The Doogee N55 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Doogee N55:
Geekbench Benchmark ranking
Ulefone Armor 8 Pro 8/128Gb
6.1 inches (1560x720) Gorilla glass / Helio P60 / 8Gb / 128GB / 16Mp / 5580mAh
139.30€
$159.63
130.89€
$149.99
Ulefone Armor 8 Pro 6/128Gb
6.1 inches (1560x720) Gorilla glass / Helio P60 / 6Gb / 128GB / 16Mp / 5580mAh
124.35€
$142.49
95.05€
$108.92
Nokia 7.2 4/64GB
6.3 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 660 / 4Gb / 64GB / 48Mp / 3500mAh
224.95€
$257.77
162.73€
$186.47
Samsung Galaxy M21
6.4 inches (2340x1080) Curved Glass / Exynos 9611 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 6000mAh
178.89€
$204.99
Doogee N55
6.56 inches (1612х720) Curved Glass / Tiger T606 / 4Gb / 128GB / 13Mp Omnivision OV13853 / 5150mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
183.00€
$209.70
Samsung Galaxy Xcover Pro
6.3 inches (2400x1080) Curved Glass / Exynos 9611 / 4Gb / 64GB / 25Mp / 4050mAh
436.33€
$499.99
Honor Play 20 4/128Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T610 / 4Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
135.56€
$155.34
Blackview A85
6.5 inches (1612х720) Curved Glass / Tiger T606 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 4470mAh
106.74€
$122.32
Honor Play 20 8/128Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T610 / 8Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
186.13€
$213.29
Honor Play 20 6/128Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T610 / 6Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
150.98€
$173.01
Motorola One Fusion
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Snapdragon 710 / 4Gb / 64GB / 48Mp / 5000mAh
174.53€
$199.99
144.00€
$165.01
Xiaomi Poco M3 4/64Gb
6.53 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 662 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM1 / 6000mAh
169.00€
$193.66
Blackview Oscal C80
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T606 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5180mAh
78.05€
$89.44
UMIDIGI F2
6.53 inches (2340x1080) Curved Glass / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM1 / 5150mAh
151.09€
$173.14
- Brand: Doogee
- Model name: N55
- Weight: 186g
- Dimensions: 163.8 x 75.8 x 8.6mm
- Operating system: Android 14
- Display size: 6.56 inches
- Resolution: 1612х720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 13Mp Omnivision OV13853
- CPU: UNISOC Tiger T606
- Battery: 5150mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | 1227 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Doogee - View all Doogee models here |
| Geekbench Benchmark | 323 (Single Core) |
| Model name | N55 |
| Performance | test antutu benchmark ~229893. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1612х720 - More models with 1612х720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.8 mm |
| Screen-to-body | 82 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.56 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x Cortex-A75 1.6GHz + 6 x Cortex-A55 1.6GHz |
| Brand | UNISOC |
| Processor name | Tiger T606 - More models with Tiger T606 CPU see here |
| Release Date | 9/10/2021 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 1.6 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 12 nm |
| Memory | up to 8 Gb |
| GPU | Mali-G57MP |
| GPU frequency | 650 Mhz |
| GPU cores | 1 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast UNISOC modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), supports cards up to 256Gb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp - More models with a 13 Mp camera see here |
| Sensor model | Omnivision OV13853 - More models with Omnivision OV13853 see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5150 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 163.8 x 75.8 x 8.6 mm |
| Weight | 186 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 90Hz |