Hotwav X100 GT 6/128Gb Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Hotwav X100 GT 6/128Gb got a "Single-core" score of 394 points and "Multi-core" score of 1431. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Hotwav X100 GT 6/128Gb prices:
The Hotwav X100 GT 6/128Gb will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Hotwav X100 GT 6/128Gb:
Geekbench Benchmark ranking
Ulefone Armor 7E
6.3 inches (2340x1080) Gorilla glass / Helio P90 / 4Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 5500mAh
194.26€
$223.18
140.31€
$161.19
Motorola Moto G23
6.5 inches (1600x720) Gorilla glass / Helio G85 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
128.09€
$147.16
165.37€
$189.99
Xiaomi Redmi Note 9 3/64Gb
6.53 inches (2340x1080) Gorilla glass / Helio G85 / 3Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 4920mAh
151.58€
$174.14
Xiaomi Redmi Note 9 4/128Gb NFC
6.53 inches (2340x1080) Gorilla glass / Helio G85 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 4920mAh
159.95€
$183.76
Blackview BV9900
5.84 inches (2340x1080) Gorilla glass / Helio P90 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4380mAh
377.29€
$433.45
Xiaomi Redmi Note 9 4/128Gb
6.53 inches (2340x1080) Gorilla glass / Helio G85 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 4920mAh
169.00€
$194.16
Motorola Moto G13
6.5 inches (1600x720) Gorilla glass / Helio G85 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
115.11€
$132.25
Samsung Galaxy A8S
6.4 inches (2340x1080) Curved Glass / Snapdragon 710 / 6Gb / 128GB / 24Mp / 3400mAh
477.00€
$548.00
Hotwav X100 GT 6/128Gb
6.9 inches (1640 x 720) Curved Glass / Tiger T620 / 6Gb / 128GB / 48Mp Omnivision OV48B / 5160mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Lenovo Z5S 4/64Gb
6.3 inches (2240x1080) Curved Glass / Snapdragon 710 / 4Gb / 64GB / 16Mp / 3300mAh
173.49€
$199.32
Itel S23+
6.78 inches (2400x1080) Curved Glass / Tiger T616 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
120.47€
$138.40
Xiaomi Mi 9 Lite 6/128Gb
6.39 inches (2340x1080) Curved Glass / Snapdragon 710 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 4030mAh
246.87€
$283.62
Xiaomi Mi 9 Lite 6/64Gb
6.39 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 710 / 6Gb / 64GB / 48Mp Sony IMX586 / 4030mAh
280.00€
$321.68
Xiaomi Mi 8 6/128Gb
6.21 inches (2248х1080) Curved Glass / Snapdragon 845 / 6Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX363 / 3400mAh
479.91€
$551.35
Xiaomi Mi 8 6/64Gb
6.21 inches (2248х1080) Curved Glass / Snapdragon 845 / 6Gb / 64GB / 12Mp Sony IMX363 / 3400mAh
240.00€
$275.72
Blackview BV9900E
5.84 inches (2340x1080) Gorilla glass / Helio P90 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4380mAh
222.27€
$255.36
Doogee S95
6.3 inches (2160x1080) Gorilla glass / Helio P90 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 5150mAh
277.69€
$319.03
251.30€
$288.71
98.08€
$112.68
- Brand: Hotwav
- Model name: X100 GT
- Weight: 216g
- Dimensions: 172 x 78.5 x 8.8mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.9 inches
- Resolution: 1640 x 720
- RAM: 6Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 48Mp Omnivision OV48B
- CPU: UNISOC Tiger T620
- Battery: 5160mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1431 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Hotwav - View all Hotwav models here |
| Geekbench Benchmark | 394 (Single Core) |
| Model name | X100 GT |
| Performance | test antutu benchmark ~266932. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1640 x 720 - More models with 1640 x 720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | No - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 6.5 mm |
| Screen-to-body | 70 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.9 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x Cortex-A75 2.2GHz + 6 x Cortex-A55 1.8GHz |
| Brand | UNISOC |
| Processor name | Tiger T620 - More models with Tiger T620 CPU see here |
| Release Date | 07/15/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 12 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 850 Mhz |
| GPU cores | 1 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Unisoc modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 48 Mp - More models with a 48 Mp camera see here |
| Sensor model | Omnivision OV48B - More models with Omnivision OV48B see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5160 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 172 x 78.5 x 8.8 mm |
| Weight | 216 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Additional screen , Screen refresh rate 120Hz |