Smartphone OUKITEL G7
OUKITEL G7 will be released in March 2026. Price, specs, and leaks. Everything we know about it.
OUKITEL G7 Overview
OUKITEL G7 has a bright and clear (resolution of 1280x576) 6.52 inches-inch display and dimensions of 172.2 x 80.5 x 18.5mm. It also only weighs 388g. The main specifications are the MediaTek CPU - Helio G85, 128GB storage and 4Gb RAM.
The OUKITEL G7 release date is March 2026. The rear camera with a 13Mp sensor takes great pictures, and the 8Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone is very cheap and this cost is the best deal right now, so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using Android 16 OS.
The OUKITEL G7 has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
Internet speed will be standard because there is no 5G support.
OUKITEL G7 has support for expandable storage, so you can insert SD cards as soon as you need to.
A standard headphone jack will save you money since you can connect any 3.5 mm port headset without adapter.
You can pay with the OUKITEL G7, as it has NFC.
You can't use it as a remote control, because it does not have an infrared (IR) blaster.
OUKITEL G7 and its 10600mAh battery work with fast charging. There is no wireless charging, like most competitors.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
OUKITEL G7 prices:
The OUKITEL G7 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the OUKITEL G7:
- Brand: OUKITEL
- Model name: G7
- Weight: 388g
- Dimensions: 172.2 x 80.5 x 18.5mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.52 inches
- Resolution: 1280x576
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 13Mp
- CPU: MediaTek Helio G85
- Battery: 10600mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1361 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OUKITEL - View all OUKITEL models here |
| Geekbench Benchmark | 388 (Single Core) |
| Model name | G7 |
| Performance | test antutu benchmark ~231674. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1280x576 - More models with 1280x576 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | No - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 7.2 mm |
| Screen-to-body | 65 % |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Screen size | 6.52 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A75 (2 GHz) + 6x Cortex-A55 (1.8 GHz) |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Helio G85 - More models with Helio G85 CPU see here |
| Release Date | 4/30/2020 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 12 nm |
| Memory | up to 8 Gb |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| GPU frequency | 1000 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 5 W |
| Features | Fast MediaTek modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 100 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp - More models with a 13 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
| Sensor model | Sony IMX219 |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 10600 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 172.2 x 80.5 x 18.5 mm |
| Weight | 388 g |
| Body type | Plastics and rubber |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for OUKITEL G7
See all discounted products