OnePlus Ace 2 8/128GB Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the OnePlus Ace 2 8/128GB got a "Single-core" score of 1284 points and "Multi-core" score of 4315. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
OnePlus Ace 2 8/128GB prices:
The OnePlus Ace 2 8/128GB will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the OnePlus Ace 2 8/128GB:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi Poco F5 Pro 8/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
385.78€
$443.20
Vivo IQOO 10 12/512GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
498.35€
$572.53
Vivo IQOO 10 8/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
506.08€
$581.41
Motorola Edge 30 Ultra 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
478.55€
$549.78
Motorola Edge 30 Ultra 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
644.12€
$740.00
OnePlus 10T 16/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
695.48€
$799.00
OnePlus 10T 8/128GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
288.68€
$331.65
Vivo IQOO 10 12/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
515.86€
$592.65
Realme GT3 16/1024GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
439.45€
$504.86
Honor 90 Pro
6.78 inches (2700x1224) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 5000mAh
417.76€
$479.95
OnePlus Ace 2 16/256GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
434.97€
$499.72
OnePlus Ace 2 12/256GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
426.09€
$489.51
OnePlus Ace 2 16/512GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
499.29€
$573.61
OnePlus Ace 2 8/128GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Realme GT Neo 5 16/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
382.63€
$439.58
Realme GT Neo 5 8/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
331.19€
$380.49
Realme GT Neo 5 16/128GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
422.62€
$485.53
Realme GT Neo 5 12/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
282.46€
$324.51
Realme GT Neo 5 16/1024GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
346.00€
$397.50
Vivo IQOO Neo 7 Racing Edition
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
393.12€
$451.64
Xiaomi Mix Fold 2 12/1024GB
8.02 inches (2160x1914 ) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
2407.29€
$2765.62
- Brand: OnePlus
- Model name: Ace 2
- Weight: 204g
- Dimensions: 163.4 x 74.3 x 8.7mm
- Operating system: Android 13
- Display size: 6.74 inches
- Resolution: 2772x1240
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX890
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
- Battery: 5000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 13 |
| Geekbench Benchmark | 4315 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OnePlus - View all OnePlus models here |
| Geekbench Benchmark | 1284 (Single Core) |
| Model name | Ace 2 |
| Performance | test antutu benchmark ~1094537. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2772x1240 - More models with 2772x1240 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.2 mm |
| Screen-to-body | 88 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.74 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-X2 + 3x 2.75 GHz ARM Cortex-A710 + 4x 2 GHz ARM Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8+ Gen 1 - More models with Snapdragon 8+ Gen 1 CPU see here |
| Release Date | 20/5/2022 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 730 |
| GPU frequency | 920 Mhz |
| GPU cores | 3 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X65 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX890 - More models with Sony IMX890 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 163.4 x 74.3 x 8.7 mm |
| Weight | 204 g |
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz |