Oppo Find X5 Pro+ Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Oppo Find X5 Pro+ got a "Single-core" score of 1283 points and "Multi-core" score of 4218. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Oppo Find X5 Pro+ prices:
The Oppo Find X5 Pro+ will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Oppo Find X5 Pro+:
Geekbench Benchmark ranking
Vivo IQOO 10 12/512GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
496.92€
$572.53
Xiaomi Poco F5 Pro 8/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
384.67€
$443.20
Realme GT3 16/1024GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
438.19€
$504.86
OnePlus Ace 2 12/256GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
424.87€
$489.51
Honor 90 Pro
6.78 inches (2700x1224) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 5000mAh
416.57€
$479.95
OnePlus Ace 2 16/256GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
433.73€
$499.72
OnePlus Ace 2 16/512GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
497.86€
$573.61
Realme GT Neo 5 12/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
281.66€
$324.51
Realme GT Neo 5 8/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
330.24€
$380.49
Realme GT Neo 5 16/1024GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
345.01€
$397.50
Oppo Find X5 Pro+
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX789 / 5000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Realme GT Neo 5 16/128GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
421.41€
$485.53
Realme GT Neo 5 16/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
381.53€
$439.58
Vivo IQOO Neo 7 Racing Edition
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
392.00€
$451.64
Xiaomi Mix Fold 2 12/1024GB
8.02 inches (2160x1914 ) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
2400.40€
$2765.62
Xiaomi Mix Fold 2 12/512GB
8.02 inches (2160x1914 ) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
1408.02€
$1622.25
Xiaomi Mix Fold 2 12/256GB
8.02 inches (2160x1914 ) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
1074.57€
$1238.07
Xiaomi Redmi K50 Gaming 5G 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX686 / 4700mAh
395.21€
$455.34
Xiaomi Redmi K50 Gaming 5G 12/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX686 / 4700mAh
446.12€
$514.00
Xiaomi Redmi K50 Gaming 5G 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 4700mAh
454.80€
$524.00
Asus ROG Phone 6D 12/256GB
6.78 inches (2340x1080) Gorilla glass / Dimensity 9000+ / 12Gb / 256GB / 50Mp / 6000mAh
443.25€
$510.69
- Brand: Oppo
- Model name: Find X5 Pro+
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 12
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 3200x1440
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX789
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
- Battery: 5000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 12 |
| Geekbench Benchmark | 4218 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Oppo - View all Oppo models here |
| Geekbench Benchmark | 1283 (Single Core) |
| Model name | Find X5 Pro+ |
| Performance | test antutu benchmark ~1058744. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3200x1440 - More models with 3200x1440 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3 GHz ARM Cortex-X2 + 3x 2.5 GHz ARM Cortex-A710 + 4x 2,79 GHz ARM Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Gen 1 - More models with Snapdragon 8 Gen 1 CPU see here |
| Release Date | 12/10/2021 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 730 |
| GPU frequency | 818 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X65 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX789 - More models with Sony IMX789 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , 5x optical zoom |