Realme V20 4/64GB Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Realme V20 4/64GB got a "Single-core" score of 611 points and "Multi-core" score of 1766. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Realme V20 4/64GB prices:
The Realme V20 4/64GB will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme V20 4/64GB:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi Poco M4 Pro 5G 6/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
176.81€
$203.69
185.24€
$213.40
Google Pixel 4a 5G
6.2" (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 765G / 6Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX363 / 3885mAh
386.17€
$444.89
Realme Narzo 60 5G
6.43 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 6020 / 8Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
187.73€
$216.28
Motorola Razr 5G
6.2 inches (2160x1080) Curved Glass / Snapdragon 765 / 8Gb / 256GB / 48Mp / 2800mAh
867.15€
$999.00
Xiaomi Redmi Note 11 8/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
221.07€
$254.68
Xiaomi Redmi Note 11 8/256GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
246.87€
$284.41
Xiaomi Redmi Note 11 6/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
155.93€
$179.64
Xiaomi Redmi Note 11 4/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
155.38€
$179.00
On Sale Soon
On Sale Soon
Realme V20 4/128GB
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Dimensity 700 / 4Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
151.08€
$174.05
Ulefone Armor 11T 5G
6.1 inches (1560x720) Gorilla glass / Dimensity 800 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 5200mAh
371.67€
$428.18
UMIDIGI A13 Pro 5G
6.5 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 700 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 5150mAh
126.48€
$145.71
Ulefone Armor 11
6.09 inches (1560x720) Gorilla glass / Dimensity 800 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 5200mAh
294.24€
$338.98
Blackview BL6000 Pro 5G
6.36 inches (2300x1080) Gorilla glass / Dimensity 800 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 5280mAh
296.85€
$341.99
Realme 9 5G 4/64GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
122.82€
$141.50
Realme 9 5G 4/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
139.22€
$160.39
Xiaomi Redmi Note 12 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 48Mp / 5000mAh
135.58€
$156.20
Xiaomi Redmi Note 12 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 6Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
121.70€
$140.20
Xiaomi Redmi Note 12 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
124.30€
$143.20
Xiaomi Redmi Note 12 4/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 4Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
111.11€
$128.00
- Brand: Realme
- Model name: V20
- Weight: 184g
- Dimensions: 164,4 x 75,1 x 8,1mm
- Operating system: Android 12
- Display size: 6.5 inches
- Resolution: 1600x720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 64GB
- Cameras: 13Mp
- CPU: MediaTek Dimensity 700
- Battery: 5000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 12 |
| Geekbench Benchmark | 1766 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 611 (Single Core) |
| Model name | V20 |
| Performance | test antutu benchmark ~324465. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1600x720 - More models with 1600x720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.8 mm |
| Screen-to-body | 83 % |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Screen size | 6.5 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A76 2,2 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 700 - More models with Dimensity 700 CPU see here |
| Release Date | 11/10/2020 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 7 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 950 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 211 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 64 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp - More models with a 13 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 5 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 900 / 1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 164,4 x 75,1 x 8,1 mm |
| Weight | 184 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 90Hz |