Vivo X300 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Vivo X300 got a score of 3159942 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Vivo X300 prices:
The Vivo X300 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Vivo X300:
AnTuTu Benchmark ranking
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1406.96€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
519.76€
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
561.39€
$643.30
Vivo X300
6.31 inches (2640 x 1216) Gorilla glass / Dimensity 9500 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HPB / 6040mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
534.61€
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
580.12€
$664.77
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
407.43€
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
365.80€
$419.17
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
576.07€
$660.12
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
598.52€
$685.85
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
728.47€
$834.76
- Brand: Vivo
- Model name: X300
- Weight: 190g
- Dimensions: 150.6 x 71.9 x 8mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.31 inches
- Resolution: 2640 x 1216
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 200Mp Samsung ISOCELL HPB
- CPU: MediaTek Dimensity 9500
- Battery: 6040mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 10084 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 3357 (Single Core) |
| Model name | X300 |
| Performance | test antutu benchmark ~3159942. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2640 x 1216 - More models with 2640 x 1216 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 89 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.31 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500 - More models with Dimensity 9500 CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU frequency | 1716 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10700 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 200 Mp - More models with a 200 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung ISOCELL HPB - More models with Samsung ISOCELL HPB see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6040 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 150.6 x 71.9 x 8 mm |
| Weight | 190 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , 3x optical zoom |