Smartphone Vivo X300s
Vivo X300s will be released in April 2026. Price, specs, and leaks. Everything we know about it.
Vivo X300s Overview
Vivo X300s has a bright and clear (resolution of 2800 x 1260) 6.78 inches-inch display and dimensions of 161.98 x 75.48 x 8mm. It also only weighs 217g. The main specifications are the MediaTek CPU - Dimensity 9500, 256GB storage and 12Gb RAM.
The Vivo X300s release date is April 2026. The Samsung ISOCELL HPB rear camera with a 200Mp sensor takes great pictures, and the 50Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone is very cheap and this cost is the best deal right now, so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using Android 16 OS.
The Vivo X300s has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
With 5G support, the Internet will work very fast, because the speeds on this network reach 25 Gb / s.
For the Vivo X300s, it's not possible to expand your storage because there is no microSD slot to insert a memory card.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the Vivo X300s, as it has NFC.
Since it has an infrared (IR) blaster, you can use it as a remote control.
The Vivo X300s and its 7100mAh battery are compatible with fast charging as well as wireless charging, enhancing its usability.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Vivo X300s prices:
The Vivo X300s will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Vivo X300s:
- Brand: Vivo
- Model name: X300s
- Weight: 217g
- Dimensions: 161.98 x 75.48 x 8mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2800 x 1260
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 200Mp Samsung ISOCELL HPB
- CPU: MediaTek Dimensity 9500
- Battery: 7100mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 10155 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 3375 (Single Core) |
| Model name | X300s |
| Performance | test antutu benchmark ~3169932. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2800 x 1260 - More models with 2800 x 1260 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500 - More models with Dimensity 9500 CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU frequency | 1716 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10700 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 200 Mp - More models with a 200 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung ISOCELL HPB - More models with Samsung ISOCELL HPB see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 7100 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 161.98 x 75.48 x 8 mm |
| Weight | 217 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for Vivo X300s
See all discounted products