ZTE Nubia Neo 5 Pro Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the ZTE Nubia Neo 5 Pro got a score of 490822 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
ZTE Nubia Neo 5 Pro prices:
The ZTE Nubia Neo 5 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the ZTE Nubia Neo 5 Pro:
AnTuTu Benchmark ranking
Realme 9 Pro+ 8/128GB
6.4 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 920 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
173.57€
$200.30
Realme 9 Pro+ 8/256GB
6.4 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 920 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
289.06€
$333.58
Apple iPhone SE 2020 3/64Gb
4.7 inches (1334x750) Glass / A13 Bionic chip / 3Gb / 64GB / 12Mp / 1821mAh
345.75€
$399.00
Apple iPhone SE 2020 3/256Gb
4.7 inches (1334x750) Glass / A13 Bionic chip / 3Gb / 256GB / 12Mp / 1821mAh
475.73€
$549.00
Apple iPhone SE 2020 3/128Gb
4.7 inches (1334x750) Glass / A13 Bionic chip / 3Gb / 128GB / 12Mp / 1821mAh
389.08€
$449.00
On Sale Soon
On Sale Soon
Vivo iQOO Z8x
6.64 inches (2388×1080) Gorilla glass / Snapdragon 6 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 6000mAh
194.32€
$224.25
Ulefone Power Armor 18T
6.58 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 900 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 9600mAh
454.71€
$524.74
Honor 60 SE 8/256Gb
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 900 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 4800mAh
229.77€
$265.16
Honor 60 SE 8/128Gb
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 900 / 8Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 4800mAh
261.68€
$301.98
- Brand: ZTE
- Model name: Nubia Neo 5 Pro
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.8 inches
- Resolution: 2392x1080
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: UNISOC T820
- Battery: 6000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 2487 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | ZTE - View all ZTE models here |
| Geekbench Benchmark | 854 (Single Core) |
| Model name | Nubia Neo 5 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~490822. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2392x1080 - More models with 2392x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.8 mm |
| Screen-to-body | 82 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x Cortex-A76 2.7GHz + 3 x Cortex-A76 2.3GHz + 4 x Cortex-A55 2.1GHz |
| Brand | UNISOC |
| Processor name | T820 - More models with T820 CPU see here |
| Release Date | 06/10/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.7 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57 MC |
| GPU frequency | 850 Mhz |
| GPU cores | 4 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast UNISOC modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 300 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , Game buttons |