Apple Macbook Neo colors
- Black
- White
- Red
- Yellow
- Green
- Blue
-
- What is best Apple Macbook Neo color?
-
The Apple Macbook Neo is offering these colors:
- Black: best classic color, good for most guys
- White: a great choice ladies, or if you’d like something that is light and fresh
- Red: make you stand out from the rest
- Yellow: the better way to get attention
- Green: if you want something new
- Blue: if you want to be on top
-
- What colors do the Apple Macbook Neo come in?
-
- Which Apple Macbook Neo color is the most popular?
-
The most popular and common colors for Apple Macbook Neo are white and black. They sell the best and generate lots of revenue for the company. They are followed by red, yellow and blue, which are also in the top color choices and sell well.
-
- Which Apple Macbook Neo color should i get?
-
You should buy the Apple Macbook Neo in white or black if you want to have one of the most popular and best-selling colors. If you are looking for something new, we recommend getting really fresh phone by looking at yellow and red.
Specs
| Operating system (OS) | iOS |
| Model name | Macbook Neo |
| Performance | test antutu benchmark ~. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2408x1720 - More models with 2408x1720 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | IPS |
| Frame size | 5 mm |
| Screen-to-body | 83 % |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Screen size | 13 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x 4.04GHz + 4x 2.2GHz |
| Brand | Apple |
| Processor name | A18 Pro - More models with A18 Pro CPU see here |
| Release Date | 09/10/2024 |
| Number of Cores | 6 |
| Clock Rate | Up to 4.04 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 8 Gb |
| GPU | Apple A18 Pro GPU |
| GPU frequency | 1450 Mhz |
| GPU cores | 6 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Apple A18 modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 4500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
Camera
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 2 Mp |
Network Connectivity
| Bluetooth | Yes |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 30000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Battery Life | 1,5-2 days |
Sensors
| Fingerprint Sensor | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 297.5 x 206.4 x 12.7 mm |
| Weight | 1230 g |
| Body type | Metal |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| HDMI | Yes |
| Kensington lock | No |
| USB Type-C ports | 2 |