Vivo X300 colors
- Black
- White
- Red
- Yellow
- Green
- Blue
-
- What is best Vivo X300 color?
-
The Vivo X300 is offering these colors:
- Black: best classic color, good for most guys
- White: a great choice ladies, or if you’d like something that is light and fresh
- Red: make you stand out from the rest
- Yellow: the better way to get attention
- Green: if you want something new
- Blue: if you want to be on top
-
- What colors do the Vivo X300 come in?
-
- Which Vivo X300 color is the most popular?
-
The most popular and common colors for Vivo X300 are white and black. They sell the best and generate lots of revenue for the company. They are followed by red, yellow and blue, which are also in the top color choices and sell well.
-
- Which Vivo X300 color should i get?
-
You should buy the Vivo X300 in white or black if you want to have one of the most popular and best-selling colors. If you are looking for something new, we recommend getting really fresh phone by looking at yellow and red.
- Brand: Vivo
- Model name: X300
- Weight: 190g
- Dimensions: 150.6 x 71.9 x 8mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.31 inches
- Resolution: 2640 x 1216
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 200Mp Samsung ISOCELL HPB
- CPU: MediaTek Dimensity 9500
- Battery: 6040mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 10084 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 3357 (Single Core) |
| Model name | X300 |
| Performance | test antutu benchmark ~3159942. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2640 x 1216 - More models with 2640 x 1216 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 89 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.31 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500 - More models with Dimensity 9500 CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU frequency | 1716 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10700 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 200 Mp - More models with a 200 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung ISOCELL HPB - More models with Samsung ISOCELL HPB see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6040 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 150.6 x 71.9 x 8 mm |
| Weight | 190 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , 3x optical zoom |