Honor 400 poäng i benchmarktest Antutu
I Antutu benchmark-testet fick Honor 400 resultatet 1437822 poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Antutu-testet.
Priser på Honor 400
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Honor 400 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Honor 400 :
Antutu benchmark rankning
Vivo IQOO 12
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
6159.99kr
$662.58
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
5636.10kr
$606.23
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 tum (2480x1116) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
8090.88kr
$870.27
OnePlus 12
6.82 tum (3168x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
8357.98kr
$899.00
13301.18kr
$1430.70
Honor 400
6.55 tum (2736x1264) Gorillaglas / Snapdragon 7 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
Kommande
Kommande
13560.75kr
$1458.62
10715.23kr
$1152.55
Realme 15 Pro 8/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 7 Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
2617.47kr
$281.54
Realme 15 Pro 12/512GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
3026.44kr
$325.53
Realme 15 Pro 12/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
3773.18kr
$405.85
- Varumärke: Honor
- Produkt: 400
- Vikt: 184g
- Höjd, bredd, djup: 156.5 x 74.6 x 7.3mm
- Operativ system: Android 15
- Diagonal storlek (metrisk): 6.55 tum
- Skärmupplösning: 2736x1264
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp Samsung ISOCELL HP3
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3
- Batteri: 6000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 15 |
| Geekbench-riktmärke | 5217 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Honor - Visa alla Honor-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1968 (Single Core) |
| Produkt | 400 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1437822. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2736x1264 - Fler modeller med 2736x1264-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.2 mm |
| Skärm-till-kropp | 88 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.55 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 2.63GHz Cortex-A715 + 3x 2.GHz Cortex-A715 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 7 Gen 3 - Fler modeller med Snapdragon 7 Gen 3 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 11/17/2023 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.63 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 720 |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 0 |
| TDP | 6 W |
| Features | Snapdragon X63 |
| Upload Speed | 5000 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 200 Mp - Fler modeller med en 200 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung ISOCELL HP3 - Fler modeller med Samsung ISOCELL HP3 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 6000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Ja |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Vikt | 184 g |
| Material | Plastram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Inbyggd frontkamera , Intradisplay fingeravtrycksläsare , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |