Honor X60 poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Honor X60 resultatet 977 "Single-core" poäng och 2511 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Honor X60
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Honor X60 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Honor X60 :
Geekbench benchmark rankning
Realme GT Neo3 8/256GB 150W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
3123.75kr
$337.16
Realme GT Neo3 8/128GB 80W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
2809.86kr
$303.28
Realme GT Neo3 6/128GB 80W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 6Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
3318.41kr
$358.17
Huawei Mate 40 8/256Gb
6.5 tum (2376x1080) Gorillaglas / Kirin 9000E / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4200mAh
11703.51kr
$1263.21
Huawei Mate 40 8/128Gb
6.5 tum (2376x1080) Gorillaglas / Kirin 9000E / 8Gb / 128GB / 52Mp Sony IMX700 / 4200mAh
10298.58kr
$1111.57
Realme GT Neo3 12/256GB 150W
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
2723.23kr
$293.93
Oppo Reno8 Pro+ 8/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
4390.73kr
$473.91
Oppo Reno8 Pro+ 12/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
3786.75kr
$408.72
3363.07kr
$362.99
Xiaomi Poco X6 12/256GB
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 5100mAh
2092.76kr
$225.88
Xiaomi Poco X6 12/512Gb
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 12Gb / 512GB / 64Mp / 5100mAh
2480.58kr
$267.74
Honor X60
6.8 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 7025 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM6 / 5800mAh
Kommande
Kommande
Xiaomi Poco X6 8/256Gb
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Snapdragon 7s Gen 2 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 5100mAh
2075.89kr
$224.06
Oppo K10 5G 8/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 5000mAh
2650.50kr
$286.08
OnePlus Ace Racing Edition 12/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4900mAh
2742.41kr
$296.00
OnePlus Ace Racing Edition 8/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 4900mAh
2548.13kr
$275.03
Oppo K10 5G 12/256GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 5000mAh
2992.01kr
$322.94
Oppo K10 5G 8/128GB
6.59 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8000 / 8Gb / 128GB / 64Mp / 5000mAh
2223.58kr
$240.00
Lenovo Legion Pro 16/512Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 16Gb / 512GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6133.36kr
$662.00
Lenovo Legion Pro 12/256Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6133.36kr
$662.00
Lenovo Legion Pro 8/128Gb
6.65 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 865 Plus / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
6133.36kr
$662.00
- Varumärke: Honor
- Produkt: X60
- Vikt: 189g
- Höjd, bredd, djup: 165.98 x 75.8 x 7.88mm
- Operativ system: Android 14
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 2412x1080
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 108Mp Samsung HM6
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 7025
- Batteri: 5800mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 14 |
| Geekbench-riktmärke | 2511 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Honor - Visa alla Honor-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 977 (Single Core) |
| Produkt | X60 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 499074. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2412x1080 - Fler modeller med 2412x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | OGS |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 2.9 mm |
| Skärm-till-kropp | 90 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2 x ARM Cortex-A78 2.5GHz + 6 x ARM Cortex-A55 2GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 7025 - Fler modeller med Dimensity 7025 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 04/10/2024 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 6 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | IMG BXM-8-256 |
| GPU-frekvens | 950 Mhz |
| GPU-kärnor | 8 |
| TDP | 8 W |
| Features | MediaTek 5G Modem |
| Upload Speed | 1250 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 108 Mp - Fler modeller med en 108 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung HM6 - Fler modeller med Samsung HM6 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 8 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 900/1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Nej - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5800 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
Design
| Höjd, bredd, djup | 165.98 x 75.8 x 7.88 mm |
| Vikt | 189 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , Inbyggd frontkamera |