Huawei Enjoy 10S poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Huawei Enjoy 10S resultatet 314 "Single-core" poäng och 1438 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Huawei Enjoy 10S
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Huawei Enjoy 10S har slutat att tillverkas
Huawei Enjoy 10S har slutat att tillverkas
Alternativ till Huawei Enjoy 10S :
Geekbench benchmark rankning
Doogee S88 Pro 6/128Gb
6.3 tum (2160x1080) Gorillaglas / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 21Mp Sony IMX230 / 10000mAh
1662.34kr
$180.29
Blackview Oscal C80
6.5 tum (1600x720) Böjt glas / Tiger T606 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5180mAh
824.67kr
$89.44
1600.74kr
$173.61
Blackview BV9600 Pro (Helio P70)
6.21 tum (2248х1080) Gorillaglas / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 16Mp Samsung S5K3P8 / 5580mAh
3026.40kr
$328.23
Blackview BV9700 Pro
5.84 tum (2280x1080) Gorillaglas / Helio P70 / 6Gb / 128GB / 16Mp Samsung S5K2P7 / 4380mAh
2406.42kr
$260.99
1502.82kr
$162.99
756.53kr
$82.05
Motorola One Vision Plus
6.3 tum (2280x1080) Gorillaglas / Snapdragon 665 / 4Gb / 128GB / 48Mp / 4000mAh
1954.62kr
$211.99
921.94kr
$99.99
1419.93kr
$154.00
Blackview BV9600E
6.21 tum (2248х1080) Gorillaglas / Helio P70 / 4Gb / 128GB / 16Mp Samsung S5K3P8 / 5580mAh
2219.34kr
$240.70
0.00kr
$0.00
2118.56kr
$229.77
1383.97kr
$150.10
1746.89kr
$189.46
1076.11kr
$116.71
1826.74kr
$198.12
Motorola Moto G8 Power
6.4 tum (2310x1080) Gorillaglas / Snapdragon 665 / 4Gb / 64GB / 16Mp / 5000mAh
1567.37kr
$169.99
Oppo A9 2020
6.5 tum (1600x720) Böjt glas / Snapdragon 665 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM1 / 5000mAh
1859.38kr
$201.66
1029.82kr
$111.69
Xiaomi Redmi Note 8T 4/128Gb
6.3 tum (2340x1080) Böjt glas / Snapdragon 665 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM1 / 4000mAh
2034.93kr
$220.70
- Varumärke: Huawei
- Produkt: Enjoy 10S
- Vikt: 163g
- Höjd, bredd, djup: 157,4 x 73,2 x 7,8mm
- Operativ system: Android 9.0
- Diagonal storlek (metrisk): 6.39 tum
- Skärmupplösning: 2340x1080
- RAM-minne: 6Gb
- Inbyggt minne (ROM): 64GB
- Kamera: 48Mp
- Processor (CPU): Huawei HiSilicon Kirin 710
- Batteri: 3900mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 9.0 |
| Geekbench-riktmärke | 1438 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Huawei - Visa alla Huawei-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 314 (Single Core) |
| Produkt | Enjoy 10S |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 137688. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2340x1080 - Fler modeller med 2340x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.5 mm |
| Skärm-till-kropp | 85 % |
| Ljusstyrka | 500 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.39 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 4 x 2,2 GHz ARM Cortex-A73 + 4 x 1,7 GHz ARM Cortex-A53 |
| Varumärke | Huawei HiSilicon |
| Produkt | Kirin 710 - Fler modeller med Kirin 710 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 7/19/2018 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 12 nm |
| Minne | 6 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G51 MP |
| GPU-frekvens | 650 Mhz |
| GPU-kärnor | 4 |
| TDP | 5 W |
| Features | Huawei HiSilicon modem |
| Upload Speed | 150 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 6 Gb - Fler modeller med 6 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 64 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöder kort upp till 256 GB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 48 Mp - Fler modeller med en 48 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 16 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 850/900/2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) |
| Typ | 4G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Nej - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 3900 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Nej |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 25 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
Design
| Höjd, bredd, djup | 157,4 x 73,2 x 7,8 mm |
| Vikt | 163 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare |