OnePlus 10RT poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick OnePlus 10RT resultatet 1288 "Single-core" poäng och 4294 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på OnePlus 10RT
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
OnePlus 10RT släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till OnePlus 10RT :
Geekbench benchmark rankning
Vivo IQOO Neo7 8/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
4174.68kr
$443.33
Honor Magic Vs
7.9 tum (2272x1984) Böjt glas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 5000mAh
13289.51kr
$1411.28
Oppo Reno 9 Pro+
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4700mAh
4725.27kr
$501.80
Asus Zenfone 9 8/128GB
5.9 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4300mAh
4874.14kr
$517.61
OnePlus Ace Pro 16/512GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
3327.84kr
$353.40
OnePlus Ace Pro 16/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
3649.23kr
$387.53
OnePlus Ace Pro 12/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
3519.84kr
$373.79
Vivo IQOO Neo7 12/512GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
4622.91kr
$490.93
Vivo IQOO Neo7 12/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
4333.63kr
$460.21
OnePlus 10RT
6.7 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
Kommande
Kommande
Motorola Moto Razr 2022 8/256GB Global
6.7 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Omnivision OV50A / 3500mAh
5772.40kr
$613.00
Motorola Edge 30 Ultra 12/256GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
5177.08kr
$549.78
Motorola Edge 30 Ultra 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
6968.31kr
$740.00
Vivo IQOO 10 12/512GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
5391.31kr
$572.53
Vivo IQOO 10 12/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
5580.77kr
$592.65
Vivo IQOO 10 8/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
5474.93kr
$581.41
Xiaomi Poco F5 Pro 8/256GB
6.67 tum (3200x1440) Böjt glas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
4173.45kr
$443.20
OnePlus 10T 16/256GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
7523.89kr
$799.00
OnePlus 10T 8/128GB
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
3123.03kr
$331.65
Realme GT3 16/1024GB 240W
6.74 tum (2772x1240) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
4754.08kr
$504.86
OnePlus Ace 2 16/256GB
6.74 tum (2772x1240) Gorillaglas / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
4705.68kr
$499.72
- Varumärke: OnePlus
- Produkt: 10RT
- Vikt:
- Höjd, bredd, djup:
- Operativ system: Android 12
- Diagonal storlek (metrisk): 6.7 tum
- Skärmupplösning: 3200x1440
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX766
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 12 |
| Geekbench-riktmärke | 4294 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | OnePlus - Visa alla OnePlus-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1288 (Single Core) |
| Produkt | 10RT |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1094385. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 3200x1440 - Fler modeller med 3200x1440-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.7 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-X2 + 3x 2.75 GHz ARM Cortex-A710 + 4x 2 GHz ARM Cortex-A510 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 8+ Gen 1 - Fler modeller med Snapdragon 8+ Gen 1 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 20/5/2022 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 3.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 730 |
| GPU-frekvens | 920 Mhz |
| GPU-kärnor | 3 |
| TDP | 10 W |
| Features | Snapdragon X65 |
| Upload Speed | 316 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX766 - Fler modeller med Sony IMX766 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |