Realme 7S poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme 7S resultatet 423 "Single-core" poäng och 1563 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme 7S
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme 7S släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme 7S :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi Redmi Note 8 Pro Global 6/128Gb
6.53 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio G90T / 6Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 4500mAh
2042.86kr
$221.56
Xiaomi Mi Mix 3 8/128Gb
6.39 tum (2340x1080) Böjt glas / Snapdragon 845 / 8Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX363 / 3200mAh
4074.93kr
$441.95
Xiaomi Mi Note 10
6.47 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 730G / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung ISOCELL Bright HMX / 5260mAh
3314.44kr
$359.47
Ulefone Power Armor 13
6.81 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G95 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 13000mAh
3042.62kr
$329.99
Xiaomi Redmi Note 10S 6/128Gb NFC
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G95 / 6Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
2005.89kr
$217.55
Xiaomi Redmi Note 10S 8/128Gb
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G95 / 8Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
1633.11kr
$177.12
Xiaomi Redmi Note 10S 6/64Gb
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G95 / 6Gb / 64GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
2440.63kr
$264.70
1873.58kr
$203.20
1796.40kr
$194.83
2756.88kr
$299.00
Kommande
Kommande
Ulefone Armor 9E
6.3 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 6600mAh
3378.89kr
$366.46
Ulefone Armor 7
6.3 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 5500mAh
2025.99kr
$219.73
Blackview BV9900 Pro
5.84 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4380mAh
4292.81kr
$465.58
Doogee S95 Pro 8/128Gb
6.3 tum (2160x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 5150mAh
1316.02kr
$142.73
Doogee S95 Pro 8/256Gb
6.3 tum (2160x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX586 / 5150mAh
1714.25kr
$185.92
Ulefone Armor 9
6.3 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 6600mAh
3541.08kr
$384.05
2432.05kr
$263.77
1589.86kr
$172.43
Realme 5 Pro 8/128Gb
6.3 tum (2340x1080) Böjt glas / Snapdragon 712 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 4035mAh
2327.31kr
$252.41
Doogee S96 Pro
6.22 tum (1520x720) Gorillaglas / Helio G90T / 8Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM1 / 6350mAh
1870.07kr
$202.82
- Varumärke: Realme
- Produkt: 7S
- Vikt: 197g
- Höjd, bredd, djup: 162.3 x 75.4 x 9.4mm
- Operativ system: Android 10.0 (Q)
- Diagonal storlek (metrisk): 6.5 tum
- Skärmupplösning: 2400x1080
- RAM-minne: 4Gb
- Inbyggt minne (ROM): 64GB
- Kamera: 48Mp Samsung GM1
- Processor (CPU): MediaTek Helio G95
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 10.0 (Q) |
| Geekbench-riktmärke | 1563 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 423 (Single Core) |
| Produkt | 7S |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 311676. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2400x1080 - Fler modeller med 2400x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | OGS |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.85 mm |
| Skärm-till-kropp | 83 % |
| Ljusstyrka | 430 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.5 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x Cortex-A76 (2,05 GHz) + 6x Cortex-A55 (2 GHz) |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Helio G95 - Fler modeller med Helio G95 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 9/10/2020 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.05 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 12 nm |
| Minne | 10 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G76 3EEMC |
| GPU-frekvens | 900 Mhz |
| GPU-kärnor | 4 |
| TDP | 5 W |
| Features | MediaTek modem |
| Upload Speed | 150 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 4 Gb - Fler modeller med 4 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 64 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöder kort upp till 256 GB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 48 Mp - Fler modeller med en 48 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung GM1 - Fler modeller med Samsung GM1 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 13 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 850/900/2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) |
| Typ | 4G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
Design
| Höjd, bredd, djup | 162.3 x 75.4 x 9.4 mm |
| Vikt | 197 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 90Hz |