Realme P4 5G poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme P4 5G resultatet 1011 "Single-core" poäng och 3078 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme P4 5G
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme P4 5G släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme P4 5G :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi Black Shark 4S 12/128GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
5051.75kr
$547.04
Xiaomi Black Shark 4S 12/256GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
5446.16kr
$589.75
Realme GT Master Explorer Edition 12/256GB
6.55 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
4507.09kr
$488.06
Oppo Reno 9 Pro 5G
6.7 tum (2412x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4500mAh
4111.75kr
$445.25
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/512Gb
6.6 tum (2460x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 512GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
3973.14kr
$430.24
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/256Gb
6.6 tum (2460x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
3642.81kr
$394.47
Realme 14 Pro 12/512GB
6.7 tum (2392x1080) Gorillaglas / Dimensity 7300 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX882 / 6000mAh
2777.43kr
$300.76
Xiaomi Black Shark 4S 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
4504.96kr
$487.83
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/128Gb
6.6 tum (2460x1080) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
3346.38kr
$362.37
3578.72kr
$387.53
Realme 14 Pro 8/256GB
6.7 tum (2392x1080) Gorillaglas / Dimensity 7300 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 6000mAh
2380.61kr
$257.79
Realme P4 5G
6.77 tum (2392x1080) Gorillaglas / Dimensity 7400 / 6Gb / 128GB / 50Mp Omnivision OV50D40 Light Hunter 400 / 7000mAh
Kommande
Kommande
Xiaomi Black Shark 4 12/128GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
4080.08kr
$441.82
Xiaomi 12T 8/256GB
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
3547.88kr
$384.19
Xiaomi 12T 8/128GB
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
3224.57kr
$349.18
Xiaomi Black Shark 4 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
3698.40kr
$400.49
Xiaomi Black Shark 4 6/128GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
3807.47kr
$412.30
Xiaomi Black Shark 4 12/256GB
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
4534.42kr
$491.02
Vivo IQOO Neo6 SE 12/256GB
6.62 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4700mAh
3593.13kr
$389.09
Honor 70 Pro 12/256Gb
6.78 tum (2652x1200) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
6595.98kr
$714.26
Honor 70 Pro 12/512Gb
6.78 tum (2652x1200) Gorillaglas / Dimensity 8100 / 12Gb / 512GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
7258.29kr
$785.98
- Varumärke: Realme
- Produkt: P4 5G
- Vikt: 185g
- Höjd, bredd, djup: 163.34 x 75.88 x 7.58mm
- Operativ system: Android 15
- Diagonal storlek (metrisk): 6.77 tum
- Skärmupplösning: 2392x1080
- RAM-minne: 6Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 50Mp Omnivision OV50D40 Light Hunter 400
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 7400
- Batteri: 7000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 15 |
| Geekbench-riktmärke | 3078 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1011 (Single Core) |
| Produkt | P4 5G |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 745832. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2392x1080 - Fler modeller med 2392x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.3 mm |
| Skärm-till-kropp | 84 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.77 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 4 x ARM Cortex-A78 2.6GHz + 4 x ARM Cortex-A55 2.1GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 7400 - Fler modeller med Dimensity 7400 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 02/20/2025 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.6 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G615 MP |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 7 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 1400 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 6 Gb - Fler modeller med 6 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Omnivision OV50D40 Light Hunter 400 - Fler modeller med Omnivision OV50D40 Light Hunter 400 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 16 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 7000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 163.34 x 75.88 x 7.58 mm |
| Vikt | 185 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Skärmuppdateringsfrekvens 144Hz , Inbyggd frontkamera |