Realme V15 poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme V15 resultatet 571 "Single-core" poäng och 1689 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme V15
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme V15 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme V15 :
Geekbench benchmark rankning
Samsung Galaxy S20
6.2 tum (3200x1440) Böjt glas / Exynos 990 / 8Gb / 128GB / 12Mp Samsung S5K2LD / 4000mAh
4349.32kr
$470.25
Xiaomi Pocophone Poco X3 6/128Gb
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 732G / 6Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 5160mAh
13.13kr
$1.42
Xiaomi Mi 11 Lite 8/128Gb
6.55 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 732G / 8Gb / 128GB / 64Mp / 4250mAh
1351.46kr
$146.12
UMIDIGI F3 5G
6.7 tum (1650x720) Böjt glas / Dimensity 700 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 5150mAh
1625.69kr
$175.77
Xiaomi Redmi Note 11S 5G 4/128GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1012.30kr
$109.45
2833.23kr
$306.33
Xiaomi Redmi Note 11S 5G 6/128GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1652.14kr
$178.63
1724.19kr
$186.42
Xiaomi Redmi Note 11S 5G 4/64GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1450.70kr
$156.85
UMIDIGI F3 Pro
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Dimensity 700 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 6150mAh
1510.82kr
$163.35
1817.61kr
$196.52
Realme V15
6.5 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 800U / 6Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
Kommande
Kommande
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6/64Gb
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 6Gb / 64GB / 64Mp Samsung GW1 / 5020mAh
2337.67kr
$252.75
Xiaomi Poco M5 4/128GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Helio G99 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung JN2 / 5000mAh
844.62kr
$91.32
Xiaomi Poco M5 4/64GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Helio G99 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung JN2 / 5000mAh
869.96kr
$94.06
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6/128Gb
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 6Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5020mAh
2642.06kr
$285.66
Xiaomi Poco M5 6/128GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Helio G99 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung JN2 / 5000mAh
1110.43kr
$120.06
Realme 7 Pro
6.4 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 4500mAh
2682.11kr
$289.99
Xiaomi Redmi Note 9s 4/64Gb
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 5020mAh
2011.56kr
$217.49
Samsung Galaxy A22s 5G 4/128GB
6.6 tum (2408x1080) Gorillaglas / Dimensity 700 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
2428.59kr
$262.58
Samsung Galaxy A22s 5G 4/64GB
6.6 tum (2400x1080) Gorillaglas / Dimensity 700 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
2440.89kr
$263.91
- Varumärke: Realme
- Produkt: V15
- Vikt: 176g
- Höjd, bredd, djup:
- Operativ system: Android 10.0 (Q)
- Diagonal storlek (metrisk): 6.5 tum
- Skärmupplösning: 2400x1080
- RAM-minne: 6Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 64Mp Samsung GW1
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 800U
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 10.0 (Q) |
| Geekbench-riktmärke | 1689 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 571 (Single Core) |
| Produkt | V15 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 321366. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2400x1080 - Fler modeller med 2400x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | OGS |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ljusstyrka | 500 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.5 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x Cortex-A76 (2.4 GHz) + 6x Cortex-A55 (2 GHz) |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 800U - Fler modeller med Dimensity 800U CPU se här |
| Utgivningsdatum | 8/15/2020 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 7 nm |
| Minne | 12 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Arm Mali-G57 |
| GPU-frekvens | 850 Mhz |
| GPU-kärnor | 3 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek modem |
| Upload Speed | 211 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 6 Gb - Fler modeller med 6 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöd för kort upp till 2 TB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 64 Mp - Fler modeller med en 64 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung GW1 - Fler modeller med Samsung GW1 se här |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 20 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 25 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
Design
| Vikt | 176 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |