Vivo S18 poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Vivo S18 resultatet 1216 "Single-core" poäng och 3549 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Vivo S18
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Vivo S18 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Vivo S18 :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi 12 8/256Gb
6.28 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
5907.01kr
$641.04
Xiaomi 12 8/128Gb
6.28 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
5517.69kr
$598.79
Realme GT2 Pro 8/128GB Global Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
3246.17kr
$352.28
Realme GT2 Pro 12/256GB China Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
5879.83kr
$638.09
Realme GT2 Pro 12/512GB China Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
6972.79kr
$756.70
Realme GT2 Pro 8/128GB China Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
5245.76kr
$569.28
Vivo IQOO 9 Pro 8/256GB
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
4701.54kr
$510.22
Vivo IQOO 9 Pro 12/512GB
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
6017.41kr
$653.02
Vivo IQOO 9 Pro 12/256GB
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
5093.90kr
$552.80
Realme GT2 Pro 12/256GB Global Version
6.7 tum (3216x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
4143.13kr
$449.62
Vivo S18
6.78 tum (2800 x 1260) Böjt glas / Snapdragon 7 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50E / 5000mAh
Kommande
Kommande
Honor Magic4 Pro Ultimate
6.81 tum (2848 x 1312) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN2 / 4600mAh
7256.70kr
$787.51
Google Pixel 7 Pro 12/256GB
6.7 tum (3120x1440) Böjt glas / Tensor G2 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 5000mAh
6014.83kr
$652.74
Google Pixel 7 Pro 12/128GB
6.7 tum (3120x1440) Böjt glas / Tensor G2 / 12Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN1 / 5000mAh
4954.49kr
$537.67
Vivo IQOO 9 8/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
6555.55kr
$711.42
Vivo IQOO 9 12/256GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
5564.96kr
$603.92
Vivo IQOO 9 12/512GB
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
6413.82kr
$696.04
Honor Magic4 12/256GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
4575.94kr
$496.59
Honor Magic4 12/512GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp / 4800mAh
6026.71kr
$654.03
Honor Magic4 8/256GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
4225.78kr
$458.59
Honor Magic4 8/128GB
6.81 tum (2664 x 1224) Böjt glas / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 4800mAh
6129.83kr
$665.22
- Varumärke: Vivo
- Produkt: S18
- Vikt: 186g
- Höjd, bredd, djup: 164.36 x 75.1 x 7.4mm
- Operativ system: Android 14
- Diagonal storlek (metrisk): 6.78 tum
- Skärmupplösning: 2800 x 1260
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp OmniVision OV50E
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 14 |
| Geekbench-riktmärke | 3549 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Vivo - Visa alla Vivo-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1216 (Single Core) |
| Produkt | S18 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 879884. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2800 x 1260 - Fler modeller med 2800 x 1260-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.78 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 2.63GHz Cortex-A715 + 3x 2.GHz Cortex-A715 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 7 Gen 3 - Fler modeller med Snapdragon 7 Gen 3 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 11/17/2023 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.63 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 720 |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 0 |
| TDP | 6 W |
| Features | Snapdragon X63 |
| Upload Speed | 5000 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | OmniVision OV50E - Fler modeller med OmniVision OV50E se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 164.36 x 75.1 x 7.4 mm |
| Vikt | 186 g |
| Material | Plastram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |