Vivo X27 Pro poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Vivo X27 Pro resultatet 395 "Single-core" poäng och 1511 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Vivo X27 Pro
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Vivo X27 Pro släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Vivo X27 Pro :
Geekbench benchmark rankning
Motorola Moto G42 4/64GB
6.4 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 680 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1203.14kr
$129.16
Xiaomi Redmi 12 4/128GB NFC
6.79 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G88 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1206.12kr
$129.48
Xiaomi Redmi 12 8/256GB non-NFC
6.79 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G88 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1458.93kr
$156.62
Hotwav Cyber 13 Pro
6.6 tum (2408x1080) Böjt glas / Tiger T619 / 12Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 10800mAh
1931.67kr
$207.37
Realme C33 4/128GB
6.5 tum (1600x720) Böjt glas / Tiger T612 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1141.38kr
$122.53
Realme C33 4/64GB
6.5 tum (1600x720) Böjt glas / Tiger T612 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1047.67kr
$112.47
Ulefone Armor 7E
6.3 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 4Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 5500mAh
2079.97kr
$223.29
1501.50kr
$161.19
Motorola Moto G23
6.5 tum (1600x720) Gorillaglas / Helio G85 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1370.81kr
$147.16
Xiaomi Mi Mix 2s 6/128Gb
5.99 tum (2160x1080) Böjt glas / Snapdragon 845 / 6Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX363 / 3400mAh
3992.18kr
$428.57
1769.78kr
$189.99
Vivo X27 Pro
6.38 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 710 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX586 / 4000mAh
Kommande
Kommande
Blackview BV9900
5.84 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio P90 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4380mAh
4037.63kr
$433.45
Xiaomi Redmi Note 9 4/128Gb NFC
6.53 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio G85 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 4920mAh
1739.97kr
$186.79
Xiaomi Redmi Note 9 4/128Gb
6.53 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio G85 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 4920mAh
1838.34kr
$197.35
Xiaomi Redmi Note 9 3/64Gb
6.53 tum (2340x1080) Gorillaglas / Helio G85 / 3Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 4920mAh
1622.13kr
$174.14
Motorola Moto G13
6.5 tum (1600x720) Gorillaglas / Helio G85 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1231.92kr
$132.25
5104.68kr
$548.00
Xiaomi Mi 9 Lite 6/64Gb
6.39 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 710 / 6Gb / 64GB / 48Mp Sony IMX586 / 4030mAh
3045.85kr
$326.98
1856.69kr
$199.32
1289.21kr
$138.40
- Varumärke: Vivo
- Produkt: X27 Pro
- Vikt: 200g
- Höjd, bredd, djup: 165,7 х 74,6 х 9mm
- Operativ system: Android 10.0 (Q)
- Diagonal storlek (metrisk): 6.38 tum
- Skärmupplösning: 2340x1080
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 48Mp Sony IMX586
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 710
- Batteri: 4000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 10.0 (Q) |
| Geekbench-riktmärke | 1511 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Vivo - Visa alla Vivo-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 395 (Single Core) |
| Produkt | X27 Pro |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 189335. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2340x1080 - Fler modeller med 2340x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.3 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 550 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.38 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x 2,2 Ghz Cortex-A75 + 6x 1,7 Ghz Cortex-A55 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 710 - Fler modeller med Snapdragon 710 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 5/23/2018 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 10 nm |
| Minne | 8 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 616 |
| GPU-frekvens | 650 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 6 W |
| Features | Snapdragon X15 |
| Upload Speed | 150 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöder kort upp till 256 GB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 48 Mp - Fler modeller med en 48 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX586 - Fler modeller med Sony IMX586 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
| Sensorformat | Samsung S5KGD1 |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 850/900/2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) |
| Typ | 4G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 4000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 5-6 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 25 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
Design
| Höjd, bredd, djup | 165,7 х 74,6 х 9 mm |
| Vikt | 200 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Utdragbar frontkamera |