ZTE Axon 31 poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick ZTE Axon 31 resultatet 705 "Single-core" poäng och 2004 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på ZTE Axon 31
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
ZTE Axon 31 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till ZTE Axon 31 :
Geekbench benchmark rankning
Vivo IQOO Z6 Lite 6/128GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Snapdragon 4 Gen 1 / 6Gb / 128GB / 50Mp / 5000mAh
1439.04kr
$155.83
Honor 50 SE 8/256Gb
6.78 tum (2376x1080) Gorillaglas / Dimensity 900 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 4000mAh
3144.88kr
$340.55
UMIDIGI Bison GT2 Pro 5G
6.67 tum (2480x1080) Böjt glas / Dimensity 900 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 6150mAh
2015.29kr
$218.23
Oppo Reno6 12/256GB
6.43 tum (2400x1080) Gorillaglas / Dimensity 900 / 12Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 4250mAh
2820.00kr
$305.37
Oppo Reno6 8/128GB
6.43 tum (2400x1080) Gorillaglas / Dimensity 900 / 8Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 4250mAh
3707.36kr
$401.46
2517.47kr
$272.61
Samsung Galaxy S10 8/128Gb
6.1 tum (3040x1440) Gorillaglas / Exynos 9820 / 8Gb / 128GB / 12Mp Samsung SAK2L4 / 3400mAh
4537.65kr
$491.37
Honor Play 5 Youth 8/256GB
6.67 tum (2340x1080) Böjt glas / Dimensity 900 / 8Gb / 256GB / 64Mp / 4300mAh
3143.77kr
$340.43
Honor Play 5 Youth 8/128GB
6.67 tum (2340x1080) Böjt glas / Dimensity 900 / 8Gb / 128GB / 64Mp / 4300mAh
2834.68kr
$306.96
Samsung Galaxy M53 5G 6/128GB
6.7 tum (2400x1080) Gorillaglas / Dimensity 900 / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
3126.96kr
$338.61
ZTE Axon 31
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 780G / 6Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX686 / 4400mAh
Kommande
Kommande
Samsung Galaxy M53 5G 8/128GB
6.7 tum (2400x1080) Gorillaglas / Dimensity 900 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
2792.94kr
$302.44
Google Pixel 4 XL 6/64GB
6.3 tum (3040x1440) Gorillaglas / Snapdragon 855 / 6Gb / 64GB / 12Mp Sony IMX363 / 3700mAh
2253.17kr
$243.99
Google Pixel 4 XL 6/128GB
6.3 tum (3040x1440) Gorillaglas / Snapdragon 855 / 6Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX363 / 3700mAh
3001.28kr
$325.00
Realme X2 Pro Global
6.5 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 855 Plus / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 3900mAh
4055.97kr
$439.21
Samsung Galaxy A53 5G 6/128GB
6.5 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 1280 / 6Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX686 / 5000mAh
1729.29kr
$187.26
Samsung Galaxy A53 5G 8/128GB
6.5 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 1280 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX686 / 5000mAh
3038.12kr
$328.99
Samsung Galaxy A53 5G 8/256GB
6.5 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 1280 / 8Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 5000mAh
2486.26kr
$269.23
Huawei Nova 5 Pro
6.39" (2340x1080) Gorillaglas / Kirin 980 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 3500mAh
3709.95kr
$401.74
Huawei Nova 5T 8/128Gb
6.26" (2340x1080) Gorillaglas / Kirin 980 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 3750mAh
2262.96kr
$245.05
2888.34kr
$312.77
- Varumärke: ZTE
- Produkt: Axon 31
- Vikt:
- Höjd, bredd, djup:
- Operativ system: Android 11
- Diagonal storlek (metrisk): 6.67 tum
- Skärmupplösning: 2400x1080
- RAM-minne: 6Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 64Mp Sony IMX686
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 780G
- Batteri: 4400mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 11 |
| Geekbench-riktmärke | 2004 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | ZTE - Visa alla ZTE-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 705 (Single Core) |
| Produkt | Axon 31 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 356552. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2400x1080 - Fler modeller med 2400x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ljusstyrka | 480 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.67 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1 x Cortex-A78 2.4GHz x 3 x Cortex-A78 2.2GHz+ 4 x Cortex-A55 1.9Ghz |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 780G - Fler modeller med Snapdragon 780G CPU se här |
| Utgivningsdatum | 3/12/2021 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 5 nm |
| Minne | 12 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 642 |
| GPU-frekvens | 490 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 5 W |
| Features | Snapdragon X53 |
| Upload Speed | 210 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 6 Gb - Fler modeller med 6 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöd för kort upp till 2 TB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 64 Mp - Fler modeller med en 64 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX686 - Fler modeller med Sony IMX686 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 44 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 4400 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Skärmuppdateringsfrekvens 90Hz , Inbyggd frontkamera |