Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB Dxomark BENCHMARK TEST
In Dxomark test Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB got a score of 168 points. Below you can compare its performance with other models based on the Dxomark test.
168
DxOMark mobile
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
166
photo
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
Exposure: 0
Color: 0
Autofocus: 0
Texture: 0
Noise: 0
Artifact: 0
Flash: 0
Zoom: 0
Bokeh: 0
172
video
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
Exposure: 0
Color: 0
Autofocus: 0
Texture: 0
Noise: 0
Artifact: 0
Stabilisation: 0
DxOMark mobile
Dxomark Rating
DxOMark mobile
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1080.90€
$1254.79
Honor Magic5 Pro
6.81 inches (2848 x 1312) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX878 / 5100mAh
686.09€
$796.46
Honor Magic4 Pro Ultimate
6.81 inches (2848 x 1312) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN2 / 4600mAh
678.38€
$787.51
Huawei Mate 40 Pro 8/512Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 512GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
1313.83€
$1525.19
Huawei Mate 40 Pro 8/128Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 128GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
841.36€
$976.71
Huawei Mate 40 Pro 8/256Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
914.83€
$1062.00
Huawei Honor 30 Pro Plus 8/256GB
6.57 inches (2340x1080) Gorilla glass / Kirin 990 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4000mAh
669.62€
$777.35
Huawei Honor 30 Pro Plus 12/256GB
6.57 inches (2340x1080) Gorilla glass / Kirin 990 / 12Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4000mAh
830.67€
$964.31
Google Pixel 5
6 inches (2340x1080) Curved Glass / Snapdragon 765 / 8Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX363 / 4080mAh
534.08€
$620.00
Samsung Galaxy Note10+
6.8 inches (3040x1440) Curved Glass / Exynos 9825 / 12Gb / 256GB / 12Mp Samsung SAK2L4 / 4300mAh
756.65€
$878.38
- Brand: Apple
- Model name: iPhone 17 Pro
- Weight: 206g
- Dimensions: 150 x 71.9 x 8.8mm
- Operating system: iOS
- Display size: 6.3 inches
- Resolution: 2622x1206
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 48Mp Sony IMX903
- CPU: Apple A19 Pro
- Battery: 3988mAh
Specs
| Operating system (OS) | iOS |
| Geekbench Benchmark | 9255 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Apple - View all Apple models here |
| Geekbench Benchmark | 3612 (Single Core) |
| Model name | iPhone 17 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~2217822. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2622x1206 - More models with 2622x1206 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | OLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 91 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.3 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 Everest x 4.26GHz + 4 Sawtooth x 2.6GHz |
| Brand | Apple |
| Processor name | A19 Pro - More models with A19 Pro CPU see here |
| Release Date | 09/09/2025 |
| Number of Cores | 6 |
| Clock Rate | Up to 4.26 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Apple A19 GPU |
| GPU frequency | 1620 Mhz |
| GPU cores | 6 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Apple A19 Pro modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| dxomark mobile ranking | 168 - test DXOMARK benchmark. Compare to the other models here |
| dxomark (photo) | 166 |
| dxomark (video) | 172 |
| Resolution | 48 Mp - More models with a 48 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX903 - More models with Sony IMX903 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 18 Mp |
| Flash | No |
| Sensor model | Sony IMX914 |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 3988 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | No |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 20 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 150 x 71.9 x 8.8 mm |
| Weight | 206 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , 4x optical zoom |