Asus ROG Phone 6 Pro 18/256GB Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Asus ROG Phone 6 Pro 18/256GB got a "Single-core" score of 1289 points and "Multi-core" score of 4189. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Asus ROG Phone 6 Pro 18/256GB prices:
The Asus ROG Phone 6 Pro 18/256GB will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Asus ROG Phone 6 Pro 18/256GB:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi 12S Ultra 12/512GB Chinese version
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX989 / 4860mAh
705.05€
$825.47
Honor 80 Pro
6.78 inches (2700x1224) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 160Mp Samsung ISOCELL HP3 / 4800mAh
344.68€
$403.55
Xiaomi 12S Ultra 8/256GB Chinese version
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX989 / 4860mAh
662.44€
$775.58
Xiaomi 12S Ultra 12/256GB Chinese version
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX989 / 4860mAh
609.44€
$713.53
Xiaomi 12S Pro 12/256 Chinese version
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 4600mAh
836.18€
$979.00
Xiaomi 12S Pro 8/128 Chinese version
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX707 / 4600mAh
486.87€
$570.03
Xiaomi 12S Pro 12/512 Chinese version
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX707 / 4600mAh
913.05€
$1069.00
Xiaomi 12S Pro 8/256 Chinese version
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 4600mAh
525.93€
$615.76
Vivo IQOO Neo7 Pro 5G
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
338.69€
$396.54
ZTE Nubia Red Magic 7S 8/128GB
6.8 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW3 / 4500mAh
410.56€
$480.68
Vivo IQOO 10 Pro 8/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
768.78€
$900.09
Vivo IQOO 10 Pro 12/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
594.49€
$696.03
Vivo IQOO 10 Pro 12/512GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
640.13€
$749.46
OnePlus Ace Pro 12/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
319.26€
$373.79
Xiaomi Redmi K60 12/512GB
6.67 inches (3200x1400) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5500mAh
384.44€
$450.10
Vivo IQOO Neo7 12/512GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
419.31€
$490.93
Vivo IQOO Neo7 12/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
393.07€
$460.21
Vivo IQOO Neo7 8/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
378.66€
$443.33
Vivo IQOO Neo7 8/128GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
256.58€
$300.40
Asus ROG Phone 6 Pro 18/512GB
6.78 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 18Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 6000mAh
657.71€
$770.04
Asus ROG Phone 6 Pro 18/256GB
6.78 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 18Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 6000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
- Brand: Asus
- Model name: ROG Phone 6 Pro
- Weight: 239g
- Dimensions: 173 x 77 x 10,3mm
- Operating system: Android 12
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2340x1080
- RAM: 18Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX766
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
- Battery: 6000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 12 |
| Geekbench Benchmark | 4189 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Asus - View all Asus models here |
| Geekbench Benchmark | 1289 (Single Core) |
| Model name | ROG Phone 6 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~1098044. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2340x1080 - More models with 2340x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.85 mm |
| Screen-to-body | 82 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-X2 + 3x 2.75 GHz ARM Cortex-A710 + 4x 2 GHz ARM Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8+ Gen 1 - More models with Snapdragon 8+ Gen 1 CPU see here |
| Release Date | 20/5/2022 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 730 |
| GPU frequency | 920 Mhz |
| GPU cores | 3 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X65 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 18 Gb - More models with 18 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX766 - More models with Sony IMX766 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 173 x 77 x 10,3 mm |
| Weight | 239 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Additional screen , Intradisplay fingerprint scanner , Screen refresh rate 165Hz , Game buttons |