Honor 300 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Honor 300 got a "Single-core" score of 1231 points and "Multi-core" score of 3614. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Honor 300 prices:
The Honor 300 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Honor 300:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi Redmi K50 Pro 12/512GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Dimensity 9000 / 12Gb / 512GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
572.97€
$670.83
Xiaomi Redmi K50 Pro 8/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Dimensity 9000 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
503.44€
$589.42
Xiaomi Redmi K50 Pro 12/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Dimensity 9000 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
511.44€
$598.79
Vivo IQOO Neo6 8/128GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 4700mAh
423.29€
$495.59
Vivo IQOO Neo6 12/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 4700mAh
503.75€
$589.79
Vivo IQOO Neo6 8/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 4700mAh
459.06€
$537.47
ZTE Nubia Red Magic 7s Pro 18/512GB Global Version
6.8 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 18Gb / 512GB / 64Mp Samsung GW3 / 5000mAh
409.56€
$479.51
ZTE Nubia Red Magic 7s Pro 12/256GB Global Version
6.8 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW3 / 5000mAh
406.98€
$476.49
ZTE Nubia Red Magic 7 Pro Transformers Edition 12/256GB
6.8 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW3 / 5000mAh
436.52€
$511.07
Xiaomi 12 8/128Gb
6.28 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
511.44€
$598.79
Vivo X Note 12/512GB
7 inches (3080x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN1 / 5000mAh
669.02€
$783.29
Vivo X Note 12/256GB
7 inches (3080x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 5000mAh
533.61€
$624.75
Vivo X Note 8/256GB
7 inches (3080x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 5000mAh
510.03€
$597.14
Xiaomi 12 12/256Gb
6.28 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
575.36€
$673.63
Xiaomi 12 8/256Gb
6.28 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
547.53€
$641.04
Honor 300
6.7 inches (2664x1200) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX906 / 5300mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Realme GT2 Pro 8/128GB China Version
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
486.23€
$569.28
Realme GT2 Pro 12/512GB China Version
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
646.31€
$756.70
Vivo IQOO 9 Pro 12/512GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
557.76€
$653.02
Vivo IQOO 9 Pro 12/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
472.16€
$552.80
Vivo IQOO 9 Pro 8/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
435.79€
$510.22
- Brand: Honor
- Model name: 300
- Weight: 175g
- Dimensions: 161 x 74.2 x 6.97mm
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.7 inches
- Resolution: 2664x1200
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX906
- CPU: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3
- Battery: 5300mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 3614 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Honor - View all Honor models here |
| Geekbench Benchmark | 1231 (Single Core) |
| Model name | 300 |
| Performance | test antutu benchmark ~910877. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2664x1200 - More models with 2664x1200 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.7 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.63GHz Cortex-A715 + 3x 2.GHz Cortex-A715 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 7 Gen 3 - More models with Snapdragon 7 Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 11/17/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.63 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 720 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 6 W |
| Features | Fast Snapdragon X63 |
| Upload Speed (up to) | Up to 5000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX906 - More models with Sony IMX906 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5300 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 161 x 74.2 x 6.97 mm |
| Weight | 175 g |
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz |