Honor Magic V Flip Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Honor Magic V Flip got a "Single-core" score of 1287 points and "Multi-core" score of 4255. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Honor Magic V Flip prices:
The Honor Magic V Flip will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Honor Magic V Flip:
Geekbench Benchmark ranking
Samsung Galaxy Z Fold 4 12/256GB
7.6 inches (2208x1768) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN3 / 4400mAh
598.40€
$696.71
OnePlus 11R 8/128GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
412.31€
$480.05
Vivo IQOO Neo7 8/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
380.78€
$443.33
Vivo IQOO Neo7 12/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
395.27€
$460.21
Xiaomi Redmi K60 8/128GB
6.67 inches (3200x1400) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5500mAh
402.10€
$468.16
Vivo IQOO 10 Pro 12/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
597.82€
$696.03
Vivo IQOO 10 Pro 8/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
773.09€
$900.09
Oppo Reno 9 Pro+
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4700mAh
431.00€
$501.80
ZTE Nubia Red Magic 7S 8/128GB
6.8 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW3 / 4500mAh
412.86€
$480.68
Motorola Moto Razr 2022 8/256GB Global
6.7 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Omnivision OV50A / 3500mAh
526.51€
$613.00
Motorola Edge 30 Ultra 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
472.21€
$549.78
Xiaomi Poco F5 Pro 8/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
380.66€
$443.20
Vivo IQOO 10 12/512GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
491.75€
$572.53
Vivo IQOO 10 8/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
499.37€
$581.41
Honor Magic V Flip
6.8 inches (2520x1080) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Motorola Edge 30 Ultra 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
635.59€
$740.00
OnePlus 10T 16/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
686.26€
$799.00
OnePlus 10T 8/128GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
284.85€
$331.65
Vivo IQOO 10 12/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
509.03€
$592.65
Realme GT3 16/1024GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
433.62€
$504.86
OnePlus Ace 2 12/256GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
420.44€
$489.51
- Brand: Honor
- Model name: Magic V Flip
- Weight: 193g
- Dimensions: 167.3 x 75.6 x 7.15mm
- Operating system: Android 14
- Display size: 6.8 inches
- Resolution: 2520x1080
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
- Battery: 4800mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | 4255 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Honor - View all Honor models here |
| Geekbench Benchmark | 1287 (Single Core) |
| Model name | Magic V Flip |
| Performance | test antutu benchmark ~1087994. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2520x1080 - More models with 2520x1080 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.4 mm |
| Screen-to-body | 86 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-X2 + 3x 2.75 GHz ARM Cortex-A710 + 4x 2 GHz ARM Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8+ Gen 1 - More models with Snapdragon 8+ Gen 1 CPU see here |
| Release Date | 20/5/2022 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 730 |
| GPU frequency | 920 Mhz |
| GPU cores | 3 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X65 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4800 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 5-6 days |
| Battery Life | 1,5-2 days |
| Working hours in hard mode | 6-7 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 167.3 x 75.6 x 7.15 mm |
| Weight | 193 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Additional screen , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , Flexible screen |