Huawei Nova 14 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Huawei Nova 14 got a "Single-core" score of 989 points and "Multi-core" score of 2913. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Huawei Nova 14 prices:
The Huawei Nova 14 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Huawei Nova 14:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi 12T 8/256GB
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
327.92€
$384.19
Xiaomi Black Shark 4 12/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
377.11€
$441.82
Xiaomi Black Shark 4 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
419.11€
$491.02
Xiaomi Black Shark 4 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
351.92€
$412.30
Vivo IQOO Neo6 SE 12/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4700mAh
332.11€
$389.09
Honor 70 Pro 8/256Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
564.59€
$661.46
Honor 70 Pro 12/512Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 512GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
670.87€
$785.98
Honor 70 Pro 12/256Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
609.65€
$714.26
Xiaomi Poco X4 GT 8/256GB
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
191.01€
$223.78
Xiaomi Poco X4 GT 8/128GB
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
213.28€
$249.88
On Sale Soon
On Sale Soon
Xiaomi Redmi K40S 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
299.43€
$350.81
Xiaomi Redmi K40S 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
309.85€
$363.02
Xiaomi Redmi K40S 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
287.24€
$336.53
Xiaomi Redmi K40S 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
284.73€
$333.58
OnePlus Ace 8/128GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
277.73€
$325.38
OnePlus Ace 12/512GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
295.26€
$345.92
Realme GT Neo3 12/256GB 80W
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
241.77€
$283.25
OnePlus Ace 12/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
301.57€
$353.32
OnePlus Ace 8/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
234.98€
$275.30
- Brand: Huawei
- Model name: Nova 14
- Weight: 192g
- Dimensions: 161.73 x 75.48 x 7.18mm
- Operating system: HarmonyOS 4.0
- Display size: 6.7 inches
- Resolution: 2412x1084
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: HiSilicon Kirin 8000
- Battery: 5500mAh
Specs
| Operating system (OS) | HarmonyOS 4.0 |
| Geekbench Benchmark | 2913 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Huawei - View all Huawei models here |
| Geekbench Benchmark | 989 (Single Core) |
| Model name | Nova 14 |
| Performance | test antutu benchmark ~605172. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2412x1084 - More models with 2412x1084 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.1 mm |
| Screen-to-body | 88 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.7 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x Cortex-A77 2.4Ghz + 3 x Cortex-A77 2.19Ghz + 4 x Cortex-A55 1.84Ghz |
| Brand | HiSilicon |
| Processor name | Kirin 8000 - More models with Kirin 8000 CPU see here |
| Release Date | 12/12/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 7 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Mali-G610 |
| GPU frequency | 864 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 8 W |
| Features | Fast Kirin 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 400 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 5-6 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 7-8 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 161.73 x 75.48 x 7.18 mm |
| Weight | 192 g |
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , Intradisplay fingerprint scanner , 3x optical zoom |