Meizu 19 Pro Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Meizu 19 Pro got a "Single-core" score of 1204 points and "Multi-core" score of 4218. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Meizu 19 Pro prices:
The Meizu 19 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Meizu 19 Pro:
Geekbench Benchmark ranking
Vivo IQOO 9 12/512GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
607.41€
$696.04
Vivo IQOO 9 8/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
620.83€
$711.42
Vivo IQOO 9 12/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
527.02€
$603.92
Honor Magic4 8/256GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
400.20€
$458.59
Honor Magic4 8/128GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 4800mAh
580.52€
$665.22
Honor Magic4 12/512GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp / 4800mAh
570.75€
$654.03
Honor Magic4 12/256GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
433.36€
$496.59
Xiaomi Black Shark 5 Pro 16/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 16Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 4650mAh
625.33€
$716.57
Xiaomi Black Shark 5 Pro 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 4650mAh
512.75€
$587.57
Meizu 18s Pro 8/256GB
6.7 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 4500mAh
731.61€
$838.36
Meizu 19 Pro
6.81 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Meizu 18s Pro 12/256GB
6.7 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 4500mAh
798.58€
$915.10
Meizu 18s Pro 8/128GB
6.7 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN1 / 4500mAh
669.78€
$767.51
Oppo Find X5 Pro 12/256GB, Dimensity 9000
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Dimensity 9000 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
525.27€
$601.91
Google Pixel 7 8/128GB
6.3 inches (2400x1080) Curved Glass / Tensor G2 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN1 / 4355mAh
268.77€
$307.99
Google Pixel 7 8/256GB
6.3 inches (2400x1080) Curved Glass / Tensor G2 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 4355mAh
375.24€
$429.99
Samsung Galaxy S23 FE
6.4 inches (2340x1080) Gorilla glass / Exynos 2200 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 4500mAh
489.61€
$561.05
Honor Magic 3 Pro+
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX700 / 4600mAh
970.33€
$1111.91
Honor Magic 3 Pro 12/256Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4600mAh
781.41€
$895.43
Honor Magic 3 Pro 12/512Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4600mAh
828.64€
$949.55
Honor Magic 3 Pro 8/256Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4600mAh
729.89€
$836.39
- Brand: Meizu
- Model name: 19 Pro
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 12
- Display size: 6.81 inches
- Resolution: 3200x1440
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 50Mp Samsung GN5
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
- Battery: 5000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 12 |
| Geekbench Benchmark | 4218 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Meizu - View all Meizu models here |
| Geekbench Benchmark | 1204 (Single Core) |
| Model name | 19 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~1048422. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3200x1440 - More models with 3200x1440 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.81 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3 GHz ARM Cortex-X2 + 3x 2.5 GHz ARM Cortex-A710 + 4x 2,79 GHz ARM Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Gen 1 - More models with Snapdragon 8 Gen 1 CPU see here |
| Release Date | 12/10/2021 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 730 |
| GPU frequency | 818 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X65 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung GN5 - More models with Samsung GN5 see here |
| Flash | Eight LEDs |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , 3x optical zoom |