OUKITEL C62 GT Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the OUKITEL C62 GT got a score of 268773 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
OUKITEL C62 GT prices:
The OUKITEL C62 GT will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the OUKITEL C62 GT:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Mi Note 10 Lite 6/128Gb
6.47 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 730G / 6Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX686 / 5260mAh
326.37€
$379.99
Xiaomi Mi Note 10 Lite 8/128Gb
6.47 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 730G / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX686 / 5260mAh
266.26€
$310.00
Xiaomi Mi Note 10 Lite 6/64Gb
6.47 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 730G / 6Gb / 64GB / 64Mp Sony IMX686 / 5260mAh
215.09€
$250.43
OUKITEL WP13
6.52 inches (1600x720) Curved Glass / Dimensity 700 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 5280mAh
211.28€
$245.99
OUKITEL WP17
6.78 inches (2400x1080) Glass / Helio G95 / 8Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 8300mAh
187.66€
$218.49
On Sale Soon
On Sale Soon
Hotwav Cyber 13 Pro
6.6 inches (2408x1080) Curved Glass / Tiger T619 / 12Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 10800mAh
178.11€
$207.37
Xiaomi Mi Note 10
6.47 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 730G / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung ISOCELL Bright HMX / 5260mAh
309.62€
$360.48
Xiaomi CC9 Pro 8/256Gb
6.47" (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 730G / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung ISOCELL Bright HMX / 5260mAh
369.40€
$430.09
Samsung Galaxy A22s 5G 4/128GB
6.6 inches (2408x1080) Gorilla glass / Dimensity 700 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
237.89€
$276.97
Samsung Galaxy A22s 5G 4/64GB
6.6 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 700 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
239.09€
$278.37
- Brand: OUKITEL
- Model name: C62 GT
- Weight: 220g
- Dimensions: 170 x 79.6 x 9.5mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.88 inches
- Resolution: 1640 x 720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 13Mp
- CPU: UNISOC Tiger T615
- Battery: 5150mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1376 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OUKITEL - View all OUKITEL models here |
| Geekbench Benchmark | 375 (Single Core) |
| Model name | C62 GT |
| Performance | test antutu benchmark ~268773. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1640 x 720 - More models with 1640 x 720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.6 mm |
| Screen-to-body | 85 % |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Screen size | 6.88 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x Cortex-A75 1.8GHz + 6 x Cortex-A55 1.6GHz |
| Brand | UNISOC |
| Processor name | Tiger T615 - More models with Tiger T615 CPU see here |
| Release Date | 07/20/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 1.8 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 12 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 850 Mhz |
| GPU cores | 1 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Unisoc modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 250 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp - More models with a 13 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 5 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5150 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 170 x 79.6 x 9.5 mm |
| Weight | 220 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Additional screen , Screen refresh rate 90Hz |