OnePlus 9T Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the OnePlus 9T got a "Single-core" score of 1198 points and "Multi-core" score of 3893. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
OnePlus 9T prices:
The OnePlus 9T will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the OnePlus 9T:
Geekbench Benchmark ranking
Honor Magic4 12/256GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
423.86€
$496.59
Honor Magic4 8/256GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 4800mAh
391.43€
$458.59
Honor Magic4 8/128GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 4800mAh
567.80€
$665.22
Honor Magic4 12/512GB
6.81 inches (2664 x 1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp / 4800mAh
558.24€
$654.03
Xiaomi Black Shark 5 Pro 16/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 16Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 4650mAh
611.62€
$716.57
Xiaomi Black Shark 5 Pro 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 1 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 4650mAh
501.52€
$587.57
Meizu 18s Pro 12/256GB
6.7 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 4500mAh
781.08€
$915.10
Meizu 18s Pro 8/128GB
6.7 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN1 / 4500mAh
655.10€
$767.51
Meizu 18s Pro 8/256GB
6.7 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 4500mAh
715.58€
$838.36
Oppo Find X5 Pro 12/256GB, Dimensity 9000
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Dimensity 9000 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
513.76€
$601.91
OnePlus 9T
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX689 / 4700mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Google Pixel 7 8/128GB
6.3 inches (2400x1080) Curved Glass / Tensor G2 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung GN1 / 4355mAh
262.88€
$307.99
Google Pixel 7 8/256GB
6.3 inches (2400x1080) Curved Glass / Tensor G2 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN1 / 4355mAh
367.02€
$429.99
Samsung Galaxy S23 FE
6.4 inches (2340x1080) Gorilla glass / Exynos 2200 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 4500mAh
478.88€
$561.05
Honor Magic 3 Pro+
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX700 / 4600mAh
949.07€
$1111.91
Honor Magic 3 Pro 12/256Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4600mAh
764.29€
$895.43
Honor Magic 3 Pro 12/512Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4600mAh
810.48€
$949.55
Honor Magic 3 Pro 8/256Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4600mAh
713.90€
$836.39
Vivo IQOO 8 Pro 12/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
793.69€
$929.87
Vivo IQOO 8 Pro 8/256GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
749.17€
$877.72
Vivo IQOO 8 Pro 12/512GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
886.91€
$1039.09
- Brand: OnePlus
- Model name: 9T
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 11
- Display size: 6.55 inches
- Resolution: 2400x1080
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 48Mp Sony IMX689
- CPU: Qualcomm Snapdragon 888 Plus
- Battery: 4700mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 11 |
| Geekbench Benchmark | 3893 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OnePlus - View all OnePlus models here |
| Geekbench Benchmark | 1198 (Single Core) |
| Model name | 9T |
| Performance | test antutu benchmark ~782377. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2400x1080 - More models with 2400x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Brightness | 650 cd/m² |
| Screen size | 6.55 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.9955 GHz ARM Cortex-X1 + 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A78 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 888 Plus - More models with Snapdragon 888 Plus CPU see here |
| Release Date | 6/15/2021 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.9955 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 5 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 660 |
| GPU frequency | 840 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X60 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 48 Mp - More models with a 48 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX689 - More models with Sony IMX689 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
| Sensor model | Sony IMX471 |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4700 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner |