Oppo K15 Pro Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Oppo K15 Pro got a score of 1969337 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Oppo K15 Pro prices:
The Oppo K15 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Oppo K15 Pro:
AnTuTu Benchmark ranking
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
717.99€
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
641.39€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
644.26€
$749.04
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
569.89€
$662.58
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
527.25€
$613.00
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 inches (2480x1116) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
748.53€
$870.27
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
773.24€
$899.00
Honor Magic V2
7.92 inches (2344x2156) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 512GB / 50Mp / 5000mAh
1230.56€
$1430.70
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1254.58€
$1458.62
991.32€
$1152.55
- Brand: Oppo
- Model name: K15 Pro
- Weight: 200g
- Dimensions: 158.3 x 75.13 x 8.3mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.59 inches
- Resolution: 2760x1256
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: MediaTek Dimensity 8500
- Battery: 7500mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 7152 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Oppo - View all Oppo models here |
| Geekbench Benchmark | 1967 (Single Core) |
| Model name | K15 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~1969337. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2760x1256 - More models with 2760x1256 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 89 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.59 inches |
Processor (CPU)
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 8500 - More models with Dimensity 8500 CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 0 GHz |
| Bit | bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 0 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 900 / 1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 7500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 158.3 x 75.13 x 8.3 mm |
| Weight | 200 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 144Hz , Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Active cooling system |