Realme GT Neo Gaming Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Realme GT Neo Gaming got a "Single-core" score of 1009 points and "Multi-core" score of 3405. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Realme GT Neo Gaming prices:
The Realme GT Neo Gaming will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme GT Neo Gaming:
Geekbench Benchmark ranking
Realme 14 Pro 12/512GB
6.7 inches (2392x1080) Gorilla glass / Dimensity 7300 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX882 / 6000mAh
255.37€
$299.19
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/512Gb
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 512GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
367.23€
$430.24
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/256Gb
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
336.70€
$394.47
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/128Gb
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
309.30€
$362.37
Xiaomi Black Shark 4 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
341.84€
$400.49
Xiaomi Black Shark 4 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
351.92€
$412.30
Xiaomi Black Shark 4 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
419.11€
$491.02
Xiaomi Black Shark 4 12/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
377.11€
$441.82
Xiaomi 12T 8/128GB
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
298.04€
$349.18
Xiaomi 12T 8/256GB
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
327.92€
$384.19
Realme GT Neo Gaming
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 5000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Vivo IQOO Neo6 SE 12/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4700mAh
332.11€
$389.09
Honor 70 Pro 12/512Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 512GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
670.87€
$785.98
Honor 70 Pro 12/256Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
609.65€
$714.26
Honor 70 Pro 8/256Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
564.59€
$661.46
Xiaomi Poco X4 GT 8/256GB
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
191.01€
$223.78
Xiaomi Poco X4 GT 8/128GB
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
213.28€
$249.88
Xiaomi Redmi K40S 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
287.24€
$336.53
Xiaomi Redmi K40S 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
309.85€
$363.02
Xiaomi Redmi K40S 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
284.73€
$333.58
- Brand: Realme
- Model name: GT Neo Gaming
- Weight: 200g
- Dimensions: 162.9 x 75.8 x 8.6mm
- Operating system: Android 11
- Display size: 6.62 inches
- Resolution: 2400x1080
- RAM: 6Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 64Mp Sony IMX682
- CPU: Qualcomm Snapdragon 870
- Battery: 5000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 11 |
| Geekbench Benchmark | 3405 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 1009 (Single Core) |
| Model name | GT Neo Gaming |
| Performance | test antutu benchmark ~697388. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2400x1080 - More models with 2400x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.6 mm |
| Screen-to-body | 84 % |
| Brightness | 650 cd/m² |
| Screen size | 6.62 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-A77 + 3x 2.55 GHz ARM Cortex-A77 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 870 - More models with Snapdragon 870 CPU see here |
| Release Date | 1/15/2021 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 7 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 650 |
| GPU frequency | 675 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X55 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 64 Mp - More models with a 64 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX682 - More models with Sony IMX682 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 162.9 x 75.8 x 8.6 mm |
| Weight | 200 g |
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner |