Realme GT Pro Master Edition Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Realme GT Pro Master Edition got a "Single-core" score of 1089 points and "Multi-core" score of 3849. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Realme GT Pro Master Edition prices:
The Realme GT Pro Master Edition will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme GT Pro Master Edition:
Geekbench Benchmark ranking
Oppo Find N 12/512GB
7.1 inches (1920x1792 ) Curved Glass / Snapdragon 888 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
1462.38€
$1712.15
Xiaomi 13T
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 8200 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 5000mAh
382.36€
$447.66
Oppo Find N 8/256GB
7.1 inches (1920x1792 ) Curved Glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
1227.05€
$1436.63
Samsung Galaxy S21 Ultra 12/128GB
6.8 inches (3200x1440) Gorilla glass / Exynos 2100 / 12Gb / 128GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
843.83€
$987.95
Samsung Galaxy S21 Ultra 12/256GB
6.8 inches (3200x1440) Gorilla glass / Exynos 2100 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
976.68€
$1143.49
Samsung Galaxy S21 Ultra 16/512GB
6.8 inches (3200x1440) Gorilla glass / Exynos 2100 / 16Gb / 512GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
1201.17€
$1406.32
Samsung Galaxy S21+ 8/128GB
6.7 inches (2400x1080) Gorilla glass / Exynos 2100 / 8Gb / 128GB / 12Mp / 4800mAh
743.08€
$869.99
Samsung Galaxy S21+ 8/256GB
6.7 inches (2400x1080) Gorilla glass / Exynos 2100 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4800mAh
802.86€
$939.99
Samsung Galaxy S21 8/128GB
6.2 inches (2400x1080) Gorilla glass / Exynos 2100 / 8Gb / 128GB / 12Mp / 4000mAh
597.03€
$699.00
Samsung Galaxy S21 8/256GB
6.2 inches (2400x1080) Gorilla glass / Exynos 2100 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
725.99€
$849.99
Huawei P50 Pocket 12/512Gb
6.9 inches (2636x1080) Curved Glass / Snapdragon 888 / 12Gb / 512GB / 40Mp / 4000mAh
646.09€
$756.44
Huawei P50 Pocket 8/256Gb
6.9 inches (2636x1080) Curved Glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 40Mp / 4000mAh
423.15€
$495.42
Realme GT
6.43 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 4500mAh
296.76€
$347.45
1365.74€
$1599.00
Google Pixel 7a 8/128GB
6.1 inches (2400x1080) Curved Glass / Tensor G2 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX787 / 4385mAh
266.69€
$312.24
Realme P4 Power 12/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Dimensity 7400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 10000mAh
285.53€
$334.30
Realme P4 Power 8/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Dimensity 7400 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 10000mAh
261.75€
$306.45
OUKITEL WP100 Titan
6.8 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 7300 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 33000mAh
465.07€
$544.50
Huawei Mate 60 Pro
6.82 inches (2720x1260) Gorilla glass / Kirin 9000s / 12Gb / 256GB / 50Mp / 5000mAh
1091.32€
$1277.71
Huawei Mate 40 Pro 8/256Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
907.08€
$1062.00
- Brand: Realme
- Model name: GT Pro Master Edition
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 11
- Display size: 6.55 inches
- Resolution: 2400x1080
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 108Mp
- CPU: Qualcomm Snapdragon 888
- Battery: 4500mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 11 |
| Geekbench Benchmark | 3849 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 1089 (Single Core) |
| Model name | GT Pro Master Edition |
| Performance | test antutu benchmark ~751483. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2400x1080 - More models with 2400x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.55 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.84 GHz ARM Cortex-X1 + 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A78 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 888 - More models with Snapdragon 888 CPU see here |
| Release Date | 12/1/2020 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.84 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 5 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 660 |
| GPU frequency | 840 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X60 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 108 Mp - More models with a 108 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |