Vivo S20 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Vivo S20 got a "Single-core" score of 1286 points and "Multi-core" score of 3704. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Vivo S20 prices:
The Vivo S20 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Vivo S20:
Geekbench Benchmark ranking
Vivo IQOO Neo7 8/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
378.40€
$443.33
Motorola Moto Razr 2022 8/256GB Global
6.7 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Omnivision OV50A / 3500mAh
523.22€
$613.00
Vivo IQOO 10 12/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
505.85€
$592.65
Vivo IQOO 10 12/512GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 512GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
488.68€
$572.53
Vivo IQOO 10 8/256GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 4700mAh
496.26€
$581.41
OnePlus 10T 8/128GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
283.08€
$331.65
OnePlus 10T 16/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
681.98€
$799.00
Motorola Edge 30 Ultra 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
469.26€
$549.78
Motorola Edge 30 Ultra 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 200Mp Samsung HP1 (S5KHP1) ISOCELL Plus / 4610mAh
631.62€
$740.00
Xiaomi Poco F5 Pro 8/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
378.29€
$443.20
Vivo S20
6.67 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OV50A / 6500mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Realme GT3 16/1024GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
430.92€
$504.86
OnePlus Ace 2 12/256GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
417.82€
$489.51
OnePlus Ace 2 16/512GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
489.60€
$573.61
OnePlus Ace 2 16/256GB
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
426.53€
$499.72
Honor 90 Pro
6.78 inches (2700x1224) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 5000mAh
409.66€
$479.95
Realme GT Neo 5 16/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
375.20€
$439.58
Realme GT Neo 5 16/128GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
414.42€
$485.53
Realme GT Neo 5 16/1024GB 240W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 1024GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
339.28€
$397.50
Realme GT Neo 5 8/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
324.77€
$380.49
Realme GT Neo 5 12/256GB 150W
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
276.98€
$324.51
- Brand: Vivo
- Model name: S20
- Weight: 187g
- Dimensions: 160.35 x 74.18 x 7.19mm
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.67 inches
- Resolution: 2800 x 1260
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Omnivision OV50A
- CPU: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3
- Battery: 6500mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 3704 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 1286 (Single Core) |
| Model name | S20 |
| Performance | test antutu benchmark ~958922. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2800 x 1260 - More models with 2800 x 1260 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.67 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.63GHz Cortex-A715 + 3x 2.GHz Cortex-A715 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 7 Gen 3 - More models with Snapdragon 7 Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 11/17/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.63 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 720 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 6 W |
| Features | Fast Snapdragon X63 |
| Upload Speed (up to) | Up to 5000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Omnivision OV50A - More models with Omnivision OV50A see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 160.35 x 74.18 x 7.19 mm |
| Weight | 187 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , Intradisplay fingerprint scanner |