Vivo S60 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Vivo S60 got a score of 1524511 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Vivo S60 prices:
The Vivo S60 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Vivo S60:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
639.40€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
642.26€
$749.04
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
568.13€
$662.58
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
526.05€
$613.51
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 inches (2480x1116) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
746.21€
$870.27
Vivo S60
6.59 inches (2750x1260) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT700C / 7200mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
770.85€
$899.00
Honor Magic V2
7.92 inches (2344x2156) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 512GB / 50Mp / 5000mAh
1226.75€
$1430.70
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1250.69€
$1458.62
988.25€
$1152.55
Realme 15 Pro 8/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
241.41€
$281.54
- Brand: Vivo
- Model name: S60
- Weight: 205g
- Dimensions: 157.52 x 74.33 x 7.79mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.59 inches
- Resolution: 2750x1260
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony LYT700C
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3
- Battery: 7200mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 5288 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 1976 (Single Core) |
| Model name | S60 |
| Performance | test antutu benchmark ~1524511. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2750x1260 - More models with 2750x1260 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 88 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.59 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3 GHz ARM Cortex-X4 + 4x 2.8 GHz ARM Cortex-A720 + 3x 2 GHz ARM Cortex-A520 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8s Gen 3 - More models with Snapdragon 8s Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 03/22/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 735 |
| GPU frequency | 1100 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X70 |
| Upload Speed (up to) | Up to 6500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony LYT700C - More models with Sony LYT700C see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 7200 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 157.52 x 74.33 x 7.79 mm |
| Weight | 205 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 144Hz , Intradisplay fingerprint scanner , 3x optical zoom |