Vivo U20 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Vivo U20 got a score of 189355 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Vivo U20 prices:
The Vivo U20 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Vivo U20:
AnTuTu Benchmark ranking
UMIDIGI Power 7 Max
6.7 inches (1650x720) Curved Glass / Tiger T610 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 10000mAh
99.98€
$116.06
UMIDIGI A11 Pro Max 4/128GB
6.8 inches (2460x1080) Curved Glass / Helio G80 / 4Gb / 128GB / 48Mp / 5150mAh
123.76€
$143.67
UMIDIGI A11 Pro Max 8/128GB
6.8 inches (2460x1080) Curved Glass / Helio G80 / 8Gb / 128GB / 48Mp / 5150mAh
138.32€
$160.57
84.88€
$98.53
UMIDIGI F3S
6.7 inches (1650x720) Curved Glass / Tiger T610 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 5150mAh
86.13€
$99.99
103.36€
$119.99
Blackview A95
6.53 inches (1600x720) Curved Glass / Helio P70 / 8Gb / 128GB / 20Mp Sony IMX376 / 4380mAh
129.35€
$150.16
Realme Narzo 50i Prime 3/32Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T612 / 3Gb / 32GB / 8Mp / 5000mAh
61.18€
$71.02
Realme Narzo 50i Prime 4/64Gb
6.5 inches (1600x720) Curved Glass / Tiger T612 / 4Gb / 64GB / 8Mp / 5000mAh
70.53€
$81.88
205.04€
$238.03
- Brand: Vivo
- Model name: U20
- Weight: 193g
- Dimensions: 162,2 x 76.5 x 8.9mm
- Operating system: Android 9.0
- Display size: 6.53 inches
- Resolution: 2340x1080
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 64GB
- Cameras: 16Mp Sony IMX499
- CPU: Qualcomm Snapdragon 675
- Battery: 5000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 9.0 |
| Geekbench Benchmark | 1611 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 504 (Single Core) |
| Model name | U20 |
| Performance | test antutu benchmark ~189355. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2340x1080 - More models with 2340x1080 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.65 mm |
| Screen-to-body | 84 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.53 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x 2GHz Cortex-A76 + 6 x 1.6GHz Cortex-A55 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 675 - More models with Snapdragon 675 CPU see here |
| Release Date | 10/22/2018 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 11 nm |
| Memory | up to 8 Gb |
| GPU | Adreno 612 |
| GPU frequency | 750 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 6 W |
| Features | Fast Snapdragon X12 |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 64 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), supports cards up to 256Gb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp - More models with a 16 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX499 - More models with Sony IMX499 see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 162,2 x 76.5 x 8.9 mm |
| Weight | 193 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| micro USB | 1 |