Xiaomi Mix Fold 4 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Xiaomi Mix Fold 4 got a score of 1898793 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Xiaomi Mix Fold 4 prices:
The Xiaomi Mix Fold 4 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Xiaomi Mix Fold 4:
AnTuTu Benchmark ranking
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
714.83€
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
638.56€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
641.42€
$749.04
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
567.39€
$662.58
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
499.98€
$583.87
Xiaomi Mix Fold 4
7.98 inches (2488x2224) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 5100mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Red Magic 8S Pro+
6.8 inches (2480x1116) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 256GB / 50Mp Samsung GN5 / 5000mAh
745.24€
$870.27
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
769.84€
$899.00
Honor Magic V2
7.92 inches (2344x2156) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 2 / 16Gb / 512GB / 50Mp / 5000mAh
1225.15€
$1430.70
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1249.06€
$1458.62
986.96€
$1152.55
- Brand: Xiaomi
- Model name: Mix Fold 4
- Weight: 226g
- Dimensions: 159.37 x 143.3 x 4.59mm
- Operating system: Android 14
- Display size: 7.98 inches
- Resolution: 2488x2224
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp OmniVision Light Hunter 800
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
- Battery: 5100mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | 7169 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Xiaomi - View all Xiaomi models here |
| Geekbench Benchmark | 2554 (Single Core) |
| Model name | Mix Fold 4 |
| Performance | test antutu benchmark ~1898793. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2488x2224 - More models with 2488x2224 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.6 mm |
| Screen-to-body | 76 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 7.98 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.19 GHz ARM Cortex-X4 + 5x 2.96 GHz ARM Cortex-A720 + 2x 2.27 GHz ARM Cortex-A520 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Gen 3 - More models with Snapdragon 8 Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 11/15/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.19 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 750 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X75 |
| Upload Speed (up to) | Up to 2500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | OmniVision Light Hunter 800 - More models with OmniVision Light Hunter 800 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5100 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 159.37 x 143.3 x 4.59 mm |
| Weight | 226 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Flexible screen , 2x optical zoom , 5x optical zoom , Build-in display front camera , Additional screen , Screen refresh rate 120Hz |