Xiaomi Poco F6 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Xiaomi Poco F6 got a "Single-core" score of 1388 points and "Multi-core" score of 4549. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Xiaomi Poco F6 prices:
The Xiaomi Poco F6 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Xiaomi Poco F6:
Geekbench Benchmark ranking
Vivo IQOO 11 Pro 16/512GB
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX866 / 4700mAh
697.74€
$816.91
Asus ROG Phone 7 Ultimate
6.78 inches (2448x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 6000mAh
793.58€
$929.12
Xiaomi Redmi Note 12 Turbo 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 7+ Gen 2 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
259.50€
$303.82
Xiaomi 13 Ultra 12/256GB
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX989 / 5000mAh
753.07€
$881.69
Vivo X90 Pro+
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX989 / 4700mAh
737.47€
$863.43
Oppo Find X6 Pro 12/256GB
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX989 / 5000mAh
663.91€
$777.30
Xiaomi 13 8/128GB
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 8Gb / 128GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
568.00€
$665.01
Xiaomi 13 12/512GB
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 512GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
596.97€
$698.93
Xiaomi 13 8/256GB
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 8Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
520.88€
$609.84
Xiaomi 13 12/256GB
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
556.77€
$651.86
Xiaomi Poco F6
6.67 inches (2700x1224) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5120mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Xiaomi 13 Pro 8/256GB
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX989 / 4820mAh
579.95€
$679.00
Realme 16 Pro+ 8/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 8Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 7000mAh
275.79€
$322.89
Oppo Find N3 Flip
6.8 inches (2520x1080) Curved Glass / Dimensity 9200 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4300mAh
828.60€
$970.12
Xiaomi 13 Pro 12/512GB
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX989 / 4820mAh
761.55€
$891.62
Xiaomi 13 Pro 12/256GB
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX989 / 4820mAh
727.35€
$851.58
Realme 16 Pro+ 12/512GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 7000mAh
339.16€
$397.09
Xiaomi 13 Pro 8/128GB
6.73 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX989 / 4820mAh
680.10€
$796.26
Xiaomi Redmi K60 Pro 12/512GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 512GB / 54Mp Sony IMX800 / 5000mAh
649.79€
$760.77
Xiaomi Redmi K60 Pro 12/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 12Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 5000mAh
574.22€
$672.29
Xiaomi Redmi K60 Pro 8/256GB
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Gen 2 / 8Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 5000mAh
528.72€
$619.02
- Brand: Xiaomi
- Model name: Poco F6
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 13
- Display size: 6.67 inches
- Resolution: 2700x1224
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX890
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
- Battery: 5120mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 13 |
| Geekbench Benchmark | 4549 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Xiaomi - View all Xiaomi models here |
| Geekbench Benchmark | 1388 (Single Core) |
| Model name | Poco F6 |
| Performance | test antutu benchmark ~1265266. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2700x1224 - More models with 2700x1224 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.67 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.19 GHz ARM Cortex-X3 + 2x 2.8 GHz ARM Cortex-A715 + 2x 2.8 GHz ARM Cortex-A710 + 3x 2 GHz ARM Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Gen 2 - More models with Snapdragon 8 Gen 2 CPU see here |
| Release Date | 11/17/2022 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.19 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 740 |
| GPU frequency | 1000 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X70 |
| Upload Speed (up to) | Up to 2500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX890 - More models with Sony IMX890 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5120 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Simplified Chinese, Traditional Chinese - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz |